| Weight | 650 g |
| Warranty | 1 year |
| Type | Switch - 8 ports - smart |
| Port | 8 x 10/100/1000BASE-T,fixed |
| Network Standard | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1x, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3az |
| MAC Address Table | 8 K |
| Environment | Operating temperature: 0°C to 50°C (32°F to 122°F) Storage temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating humidity: 10% to 95%(non-condensing) Storage humidity: 10% to 95% (non-condensing) MTBF (hr): 862,561 Heat dissipation (BTU/hr): 21.14 |
| Transmission Method | Store and Forward |
| Power Supply | Max. power consumption (watt): 6.2\ Input: 100 - 240 V AC,50/60 Hz |
| Dimensions (L x W x H) | 25 cm x 10.4 cm x 2.7 cm |
| Interface | 8 x 1000Base-T RJ-45 |
Zyxel GS1900-8 8-Port GbE ROHS Smart Managed Switch
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!