| Weight | 235g (0.52 lb.) |
| LED | LED Indicator PWR: Power PoE MAX: Amber: PoE power output over 50W (total budget 60W) Per-port: Link/Activity Amber: 10/100 Mbps Green: 1000 Mbps Port1- Port4: PoE+ Green: PoE supported |
| Power Supply | AC-to-DC external power adapter Input: 100-240 V AC Output: 55V DC/1.3A |
| Dimensions (L x W x H) | (WxDxH): 121 x 75 x 26 mm (4.76"x2.95"x1.02") |
| Interface | 5 RJ-45 10/100/1000 Mbps Ethernet ports with auto MDI/MDIX support |
| Warranty | 01-Year |
| Type | Unmanaged PoE Switch |
| Port | 5 x 10/100/1000 (PoE+) |
| Network Standard | IEEE 802.3 10BASE-T Ethernet IEEE 802.3u 100BASE-TX Fast Ethernet IEEE 802.3ab 1000BASE-T Gigabit Ethernet IEEE 802.3 Nway auto-negotiation IEEE 802.3x full duplex operation and flow control IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet |
| Data Transmission Rate | Data transfer rate (half duplex/full-duplex): Ethernet: 10/20 Mbps Fast Ethernet: 100/200 Mbps Gigabit Ethernet: 1000/2000 Mbps |
| MAC Address Table | 2 K |
| Environment | Operating Environment -Temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F) -Humidity: 10% to 90% (Non-condensing) Storage Environment -Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) -Humidity: 10% to 90% (Non-condensing) |
Zyxel GS1005HP 5 Port GbE Unmanaged Gigabit PoE Switch (60W)
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!