| Weight | 79g (0.17 lb.) |
| Warranty | 01 year warranty |
| Type | 5-Port Desktop Gigabit Ethernet Media Switch |
| Port | 5 x 10/100/1000 Mb/s Gigabit Ethernet (RJ45) |
| Network Standard | IEEE 802.3 10BASE-T Ethernet IEEE 802.3u 100BASE-TX Fast Ethernet IEEE 802.3ab 1000BASE-T Gigabit Ethernet IEEE 802.3 Nway auto-negotiation IEEE 802.3x full duplex operation and flow control IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet |
| Data Transmission Rate | Ethernet: 10/20 Mbps Fast Ethernet: 100/200 Mbps Gigabit Ethernet: 1000/2000 Mbps |
| MAC Address Table | MAC address table: 2K |
| Environment | Operating Environment Temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F) Humidity: 10% to 90% (Non-condensing) Storage Environment Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Humidity: 10% to 90% (Non-condensing) |
| Transmission Method | Store and forward architecture |
| Power Supply | Input: 100V-240V AC Output: 5V DC, 1A |
| Dimensions (L x W x H) | Item dimensions (WxDxH): 99.1 x 67.6 x 28.6 mm (3.9" x 2.7" x 1.1") |
Zyxel GS-105SV2 5-Port Desktop Gigabit Ethernet Media Switch
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!