| Weight | 325 g (0.72 lb.) |
| LED | LED Indicator PWR: Power Per-port: Link/Activity Amber: 10/100 Mbps Green: 1000 Mbps |
| Power Supply | Input: 100-240 V AC Output: 5 V DC, 1 A Power consumption: 3.0 watt max. |
| Dimensions (L x W x H) | (WxDxH): 155 x 85 x 26 mm (6.1" x 3.3" x 1.0") |
| Interface | Eight RJ-45 10/100/1000 Mbps Ethernet ports with auto MDI/MDIX support |
| Warranty | 01-Year |
| Type | Desktop Gigabit Ethernet Switch |
| Port | 8x10/100/1000 Gigabit Ethernet RJ45 Ports |
| Network Standard | IEEE 802.3 10BASE-T Ethernet IEEE 802.3u 100BASE-TX Fast Ethernet IEEE 802.3ab 1000BASE-T Gigabit Ethernet IEEE 802.3 Nway auto-negotiation IEEE 802.3x full duplex operation and flow control IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet |
| Data Transmission Rate | Data transfer rate (half-duplex/full-duplex): Ethernet: 10/20 Mbps Fast Ethernet: 100/200 Mbps Gigabit Ethernet: 1000/2000 Mbps Memory buffer: 128 KB Switching fabric (non-blocking): 16 Gbps |
| MAC Address Table | 4 K |
| Environment | Operating Environment Temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F) Humidity: 10% to 90% (Non-condensing) Storage Environment Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Humidity: 10% to 95% (Non-condensing) |
Zyxel GS-108B v3 8-Port Desktop Gigabit Ethernet Switch
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!