| Weight | 2.48 kg |
| Warranty | 1 year |
| Type | Smart Managed Switch |
| Port | 24 x 100/1000 Mbps ports |
| Network Standard | IEEE 802.3 10BASE-T Ethernet IEEE 802.3u 100BASE-TX Ethernet IEEE 802.3ab (1000BASE-T) Ethernet IEEE 802.3x flow control IEEE 802.3az EEE support IEEE 802.1p CoS support IEEE 802.3af PoE (GS1900-8HP/10HP/24HP/48HP) IEEE 802.3at PoE plus (GS1900-8HP/10HP/2 |
| Data Transmission Rate | 48Gbps |
| MAC Address Table | 8 K |
| Environment | Operating temperature: 0°C to 50°C (32°F to 122°F) Storage temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating humidity: 10% to 95%(non-condensing) MTBF: 910,015 hrs Heat dissipation (BTU/hr): 585 Acoustic noise (dBA): 19/26 |
| Transmission Method | Store and Forward |
| Power Supply | Input: 100 - 240 V AC,50/60 Hz |
| Dimensions (L x W x H) | 330 x 230 x 44 mm |
Zyxel GS1900-24EP 24-port GbE Smart Managed PoE Switch
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!