| Weight | 3.31 lbs |
| Warranty | 1 year |
| Type | 10/100 FE Unmanaged Switch with GbE Uplink, ROHS |
| Port | 24 x 10/100 + 2 x combo Gigabit SFP |
| Network Standard | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| MAC Address Table | 8 K |
| Environment | Min Storage Temperature: -40 °F Max Storage Temperature: 158 °F Min Operating Temperature: 32 °F Max Operating Temperature: 122 °F Humidity Range Operating: 10 - 95% (non-condensing) |
| Transmission Method | Store and Forward |
| Power Supply | internal power supply |
| Dimensions (L x W x H) | Width: 17.4 in Depth: 5.2 in Height: 1.7 in |
| Interface | Qty: 2, 24 Connector Type: SFP (mini-GBIC) |
Zyxel ES1100-24G 24-port FE Unmanaged Switch
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!