| Brand | HP |
| Model | HP Victus 16 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | r0326TX |
| Series | Victus |
| Sub Series | HP Victus |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i7-13700HX Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | 2 Slots Upgradable to 32GB |
| Storage | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal FHD (1920 x 1080) 165 Hz 7 ms response time IPS micro-edge anti-glare Low Blue Light 300 nits 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Audio & Video | Audio by B&O Dual speakers HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size 1-zone RGB backlit moonstone grey keyboard with numeric keypad |
| Sensors | NO FingerPrint |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery DisplayPort™ 1.4 HP Sleep and Charge) 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 HDMI 2.1 RJ-45 1 AC smart pin 1 headphone/microphone c |
| Battery / Power Supply | 4-cell 70 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 25.94 x 2.29 cm |
| Weight | 2.31kg |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | HP |
| Model | HP Victus 16 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | r0326TX |
| Series | Victus |
| Sub Series | HP Victus |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i7-13700HX Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | 2 Slots Upgradable to 32GB |
| Storage | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal FHD (1920 x 1080) 165 Hz 7 ms response time IPS micro-edge anti-glare Low Blue Light 300 nits 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Audio & Video | Audio by B&O Dual speakers HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size 1-zone RGB backlit moonstone grey keyboard with numeric keypad |
| Sensors | NO FingerPrint |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery DisplayPort™ 1.4 HP Sleep and Charge) 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 HDMI 2.1 RJ-45 1 AC smart pin 1 headphone/microphone c |
| Battery / Power Supply | 4-cell 70 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 25.94 x 2.29 cm |
| Weight | 2.31kg |
| Warranty | 2 Years |
The HP Victus 16 r0326TX is a high-performance gaming laptop built for gamers, creators, and power users who need desktop-level performance in a portable form. Powered by the Intel Core i7-13700HX processor and NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB GPU, this laptop delivers excellent FPS in modern AAA games, fast rendering speeds, and smooth multitasking for gaming, streaming, and professional workloads.
Its 16.1-inch Full HD 165Hz display ensures ultra-smooth visuals, reduced motion blur, and an immersive competitive gaming experience.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!