| Brand | Acer |
| Model | Acer Nitro Lite 16 |
| Model Number | NL16-71G |
| Series | Acer Nitro |
| Sub Series | Nitro Lite 16 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i7-13620H Processor 4.90 GHz ( 10 Cores, 16 Threads, 24MB Cache ) |
| Memory | 8GB ( Onboard ) + 8GB DDR5 4800MHz RAM |
| Storage | 512GB PCIe Gen 4 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 GPU |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ WUXGA (1920×1200) IPS 165Hz Refresh Rate Display |
| Camera | FHD Camera |
| Operating System | |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6 Bluetooth 5 |
| Keyboard Feature | Backlit Keyboard |
| Audio | Two built-in stereo speakers |
| Interface | 1x USB Type-C port supporting: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) Thunderbolt 4 USB charging 5 V; 3 A DC-in port 20 V; 65 W 2x USB Standard-A ports, supporting: One port for USB 3.2 Gen 1 One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1x HDMI®2.1 port with HDCP support 1xEthernet (RJ-45) port |
| Battery / Power Supply | Capacity 53 Wh Lithium Ion (Li-Ion) Cells 3 |
| Dimensions | 362.2 (W) x 248.47 (D) x 22.9/22.9 (H) mm |
| Weight | 1.95kg |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Acer |
| Model | Acer Nitro Lite 16 |
| Model Number | NL16-71G |
| Series | Acer Nitro |
| Sub Series | Nitro Lite 16 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i7-13620H Processor 4.90 GHz ( 10 Cores, 16 Threads, 24MB Cache ) |
| Memory | 8GB ( Onboard ) + 8GB DDR5 4800MHz RAM |
| Storage | 512GB PCIe Gen 4 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 GPU |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ WUXGA (1920×1200) IPS 165Hz Refresh Rate Display |
| Camera | FHD Camera |
| Operating System | |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6 Bluetooth 5 |
| Keyboard Feature | Backlit Keyboard |
| Audio | Two built-in stereo speakers |
| Interface | 1x USB Type-C port supporting: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) Thunderbolt 4 USB charging 5 V; 3 A DC-in port 20 V; 65 W 2x USB Standard-A ports, supporting: One port for USB 3.2 Gen 1 One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1x HDMI®2.1 port with HDCP support 1xEthernet (RJ-45) port |
| Battery / Power Supply | Capacity 53 Wh Lithium Ion (Li-Ion) Cells 3 |
| Dimensions | 362.2 (W) x 248.47 (D) x 22.9/22.9 (H) mm |
| Weight | 1.95kg |
| Warranty | 2 Years |
Acer Nitro Lite 16 Intel Core i7-13620H RTX 3050 8GB 8GB RAM 512GB SSD Gaming Laptop See the latest price in Bangladesh, full specs, features and deals.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!