| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2022 |
| Model Number | 16 |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | Intel Core i9-12900H (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology(2g), 24 MB L3 cache, 14 cores, 20 threads) |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | Max 32GB ,Slots: 2 |
| Storage | 1 TB PCIe NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal, QHD (2560 x 1440), 165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth 5.2 combo (Supporting Gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 2 Thunderbolt 4 with USB4 Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45; AC smart pin; 1 headphone/microphone combo Multi-format SD media card reader |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 24.8 x 2.3 cm |
| Weight | 2.35 KG |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2022 |
| Model Number | 16 |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | Intel Core i9-12900H (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology(2g), 24 MB L3 cache, 14 cores, 20 threads) |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | Max 32GB ,Slots: 2 |
| Storage | 1 TB PCIe NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal, QHD (2560 x 1440), 165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth 5.2 combo (Supporting Gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 2 Thunderbolt 4 with USB4 Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45; AC smart pin; 1 headphone/microphone combo Multi-format SD media card reader |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 24.8 x 2.3 cm |
| Weight | 2.35 KG |
| Warranty | 2 Years |
The HP OMEN 16-K0034TX is a powerful mid-to-high range gaming laptop designed for gamers, creators, and professionals who want strong performance with a high-resolution display and solid GPU power. Powered by the Intel Core i9-12900H processor and NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB graphics, this laptop delivers smooth gaming performance, fast rendering, and reliable multitasking for demanding workloads.
With 16GB RAM, a fast 1TB SSD, and a crisp 16.1″ QHD 165Hz display, it offers a balanced experience for gaming, content creation, and productivity.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!