| Brand | Asus |
| Model | ASUS Vivobook 14 Flip |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | TP3407SA |
| Series | Asus Vivobook |
| Sub Series | Vivobook |
| Color | Matte Gray |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 7 Processor 256V 16GB 2.2 GHz (12MB Cache, up to 4.8 GHz, 8 cores, 8 Threads) |
| Memory | 16GB LPDDR5X Memory on Package |
| Memory Slot | Max Total system memory up to:16GB |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphics Card | Intel® Arc™ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | WUXGA (1920 x 1200) OLED 16:10 aspect ratio, 100% DCI-P3 color gamut, 14.0-inch, 400nits, Glossy display, Touch screen, 0.2ms response time, (Screen-to-body ratio)85%, TÜV Rheinland-certified, 70% less harmful blue light, 1.07 billion colors, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500, 1,000,000:1, 500nits HDR peak brightness, With stylus support, 60Hz refresh rate |
| Camera | FHD camera with IR function to support Windows Hello With a privacy shutter 1080p FHD camera |
| Operating System | – |
| Audio & Video | Built-in array microphone Built-in speaker Smart Amp Technology |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 7(802.11be) (Tri-band)2*2 + Bluetooth® 5.4 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | 1.7mm Key-travel, Backlit Chiclet Keyboard, Precision touchpad |
| Interface | 1x Thunderbolt™ 4 with support for display/power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 TMDS Micro SD card reader 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for display/power delivery (data speed up to 20Gbps) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| Battery / Power Supply | 70WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100-240V AC 50/60GHz universal |
| Dimensions | 31.26 x 22.09 x 1.69 ~ 1.71 cm (12.31″ x 8.70″ x 0.67″ ~ 0.67″) |
| Weight | 1.57 kg (3.46 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Asus |
| Model | ASUS Vivobook 14 Flip |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | TP3407SA |
| Series | Asus Vivobook |
| Sub Series | Vivobook |
| Color | Matte Gray |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 7 Processor 256V 16GB 2.2 GHz (12MB Cache, up to 4.8 GHz, 8 cores, 8 Threads) |
| Memory | 16GB LPDDR5X Memory on Package |
| Memory Slot | Max Total system memory up to:16GB |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphics Card | Intel® Arc™ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | WUXGA (1920 x 1200) OLED 16:10 aspect ratio, 100% DCI-P3 color gamut, 14.0-inch, 400nits, Glossy display, Touch screen, 0.2ms response time, (Screen-to-body ratio)85%, TÜV Rheinland-certified, 70% less harmful blue light, 1.07 billion colors, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500, 1,000,000:1, 500nits HDR peak brightness, With stylus support, 60Hz refresh rate |
| Camera | FHD camera with IR function to support Windows Hello With a privacy shutter 1080p FHD camera |
| Operating System | – |
| Audio & Video | Built-in array microphone Built-in speaker Smart Amp Technology |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 7(802.11be) (Tri-band)2*2 + Bluetooth® 5.4 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | 1.7mm Key-travel, Backlit Chiclet Keyboard, Precision touchpad |
| Interface | 1x Thunderbolt™ 4 with support for display/power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 TMDS Micro SD card reader 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for display/power delivery (data speed up to 20Gbps) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| Battery / Power Supply | 70WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100-240V AC 50/60GHz universal |
| Dimensions | 31.26 x 22.09 x 1.69 ~ 1.71 cm (12.31″ x 8.70″ x 0.67″ ~ 0.67″) |
| Weight | 1.57 kg (3.46 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
The ASUS Vivobook 14 Flip TP3407SA is a premium convertible laptop designed for students, professionals, creators, and business users who need flexibility, portability, and modern AI-powered performance. Powered by the Intel Core Ultra 7 processor, this laptop delivers smooth multitasking, efficient productivity, and responsive everyday performance for office work, creative tasks, and entertainment.
With 16GB LPDDR5X RAM, fast 512GB NVMe SSD storage, and a versatile 14-inch touchscreen display with 360° flip design, the Vivobook 14 Flip offers excellent portability, smooth responsiveness, and flexible usability for work, study, and creative workflows.
A next-generation AI-powered processor designed for fast multitasking, productivity, and efficient daily computing. It delivers smooth performance for office work, browsing, editing, and creative applications.
Modern integrated graphics designed for smooth multimedia performance, casual creative work, video streaming, and everyday visual tasks with power efficiency.
High-speed memory ensures smooth multitasking, fast application switching, and responsive overall system performance during heavy daily usage.
Fast SSD storage delivers quick boot-up, rapid file access, and smooth loading of software and applications.
Premium touchscreen display with sharp visuals, vibrant colors, and responsive touch support for productivity, entertainment, and creative work.
Flexible convertible design allows users to switch between laptop, tent, stand, and tablet modes for maximum convenience and productivity.
Portable and stylish design makes it easy to carry for office work, university, travel, and daily professional use.
USB Type-C, HDMI, Wi-Fi 6E, Bluetooth, and multiple connectivity options for modern productivity setups and accessories.
Latest Windows operating system optimized for productivity, security, and modern software compatibility.
• 100% genuine ASUS laptops
• Warranty support
• Best competitive pricing
• Fast delivery nationwide
• Reliable after-sales service
• Expert support for students and professionals
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!