| Brand | HP |
| Model | HP Envy X360 14 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | Fa0047NR |
| Series | HP Envy |
| Sub Series | Envy X360 |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 8840HS Processor (up to 5.1 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) |
| Memory | 16 GB LPDDR5-6400 MT/s (onboard) RAM |
| Storage | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | Integrated: AMD Radeon™ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ diagonal, 2K (1920 x 1200), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, Corning® Gorilla® Glass NBT™, 300 nits, 62.5% sRGB Display |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | – |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Colour | Glacier Silver |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, soft grey keyboard |
| Interface | 2 USB Type-C® 10 Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge; 1 USB Type-A 10 Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10 Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 59 Wh Li-ion polymer 65 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 12.34 x 8.62 x 0.67 in |
| Weight | 3.08 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Envy X360 14 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | Fa0047NR |
| Series | HP Envy |
| Sub Series | Envy X360 |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 8840HS Processor (up to 5.1 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) |
| Memory | 16 GB LPDDR5-6400 MT/s (onboard) RAM |
| Storage | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | Integrated: AMD Radeon™ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ diagonal, 2K (1920 x 1200), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, Corning® Gorilla® Glass NBT™, 300 nits, 62.5% sRGB Display |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | – |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Colour | Glacier Silver |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, soft grey keyboard |
| Interface | 2 USB Type-C® 10 Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge; 1 USB Type-A 10 Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10 Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 59 Wh Li-ion polymer 65 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 12.34 x 8.62 x 0.67 in |
| Weight | 3.08 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Envy x360 14-fa0047NR is a premium convertible laptop designed for professionals, students, and creators who want powerful performance, touchscreen flexibility, and a sleek portable design. Powered by the AMD Ryzen 7 8840HS processor with 16GB RAM and a fast 512GB SSD, it delivers excellent multitasking performance for productivity, creative work, content consumption, and everyday computing.
Its 14-inch 2K touchscreen display combined with the 360° hinge design offers a smooth and versatile user experience in laptop, tablet, tent, and stand modes.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!