| Brand | ASUS |
| Model | ASUS TUF Gaming F17 |
| Model Number | FX707VV |
| Series | Asus TUF Gaming |
| Sub Series | TUF Gaming F17 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i9-13900H Processor Up to 4.5 GHz (14 Cores, 20 Threads, 24 Mb Cache) |
| Memory | 16GB DDR4-3200Mhz RAM SO-DIMM Max Capacity:32GB, Supports dual-channel memory |
| Storage | 1TB PCIe® 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX 4060 Laptop GPU, 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost), 8GB GDDR6 |
| Display Screen / Design / Resolution | 17-inch, QHD (2560 x 1440) 16:9, IPS-level, Anti-glare display, sRGB: NA, Adobe: NA, DCI-P3:100%, Refresh Rate:240Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus |
| Operation System | Windows 11 |
| Audio & Video | Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification Support Microsoft Cortana near field/Far field Built-in array microphone 2-speaker system |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.2 (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature & Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB Support NumberPad Touchpad |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC RJ45 LAN port 1x Thunderbolt™ 4 support DisplayPort |
| Battery / Power Supply | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Dimensions (WxDxH) | 39.4 x 26.4 x 2.29 ~ 2.54 cm (15.51″ x 10.39″ x 0.90″ ~ 1.00″) |
| Weight | 2.60 Kg (5.73 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | ASUS |
| Model | ASUS TUF Gaming F17 |
| Model Number | FX707VV |
| Series | Asus TUF Gaming |
| Sub Series | TUF Gaming F17 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i9-13900H Processor Up to 4.5 GHz (14 Cores, 20 Threads, 24 Mb Cache) |
| Memory | 16GB DDR4-3200Mhz RAM SO-DIMM Max Capacity:32GB, Supports dual-channel memory |
| Storage | 1TB PCIe® 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX 4060 Laptop GPU, 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost), 8GB GDDR6 |
| Display Screen / Design / Resolution | 17-inch, QHD (2560 x 1440) 16:9, IPS-level, Anti-glare display, sRGB: NA, Adobe: NA, DCI-P3:100%, Refresh Rate:240Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus |
| Operation System | Windows 11 |
| Audio & Video | Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification Support Microsoft Cortana near field/Far field Built-in array microphone 2-speaker system |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.2 (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature & Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB Support NumberPad Touchpad |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC RJ45 LAN port 1x Thunderbolt™ 4 support DisplayPort |
| Battery / Power Supply | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Dimensions (WxDxH) | 39.4 x 26.4 x 2.29 ~ 2.54 cm (15.51″ x 10.39″ x 0.90″ ~ 1.00″) |
| Weight | 2.60 Kg (5.73 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
ASUS TUF Gaming F17 FX707VV Intel Core i9-13900H RTX 4060 8GB 16GB RAM 1TB SSD 17.0″ QHD 240Hz Gaming Laptop See the latest price in Bangladesh, full specs, features and deals.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!