| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion Plus 14 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | Ey0038AU |
| Series | HP Pavilion |
| Sub Series | Pavilion Plus |
| Color | Silver ( Ey0038AU ) |
| CPU / Processor | AMD Ryzen 5 7540U Processor |
| Memory | 16 GB LPDDR5x-6400 MHz RAM (onboard) |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphic Card | AMD Radeon 740M Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14, WQXGA (2560 x 1600), 48-120 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB Displauy |
| Camera | HP Wide Vision 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card Modern Standby (Connected) |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, keyboard |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer, 65 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | (W x D x H)31.4 x 22.7 x 1.75 cm |
| Weight | 1.38kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion Plus 14 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | Ey0038AU |
| Series | HP Pavilion |
| Sub Series | Pavilion Plus |
| Color | Silver ( Ey0038AU ) |
| CPU / Processor | AMD Ryzen 5 7540U Processor |
| Memory | 16 GB LPDDR5x-6400 MHz RAM (onboard) |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphic Card | AMD Radeon 740M Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14, WQXGA (2560 x 1600), 48-120 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB Displauy |
| Camera | HP Wide Vision 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card Modern Standby (Connected) |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, keyboard |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer, 65 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | (W x D x H)31.4 x 22.7 x 1.75 cm |
| Weight | 1.38kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Pavilion Plus 14-Ew1013TU is a premium next-generation ultrabook designed for students, professionals, and creators who want powerful AI-enhanced performance with a stunning high-resolution display. Powered by the Intel Core Ultra 5 125H processor, this laptop delivers smooth multitasking, fast productivity performance, and efficient everyday computing for office work, study, content creation, and entertainment.
Its 14-inch 2.8K (2880×1800) display offers ultra-sharp visuals with vibrant color accuracy, making it ideal for design work, streaming, browsing, and immersive daily usage
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!