| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion Plus 14 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | EY1067NR |
| Series | HP Pavilion |
| Sub Series | Pavilion Plus |
| Color | Natural silver aluminum |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 8845HS (up to 5.1 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) |
| Memory | 16 GB LPDDR5x-6400 MT/s RAM (onboard) |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphic Card | AMD Radeon™ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ diagonal, 3K (2880 x 1800), OLED, 48-120 Hz, 0.2 ms response time, UWVA, micro-edge, BrightView, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 Display |
| Camera | HP Wide Vision 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, soft grey keyboard |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 2 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 68 Wh Li-ion polymer 100 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | (W x D x H)12.36 x 8.94 x 0.69 in (front); 12.36 x 8.94 x 0.74 in (rear) |
| Weight | 3.36 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion Plus 14 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | EY1067NR |
| Series | HP Pavilion |
| Sub Series | Pavilion Plus |
| Color | Natural silver aluminum |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 8845HS (up to 5.1 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) |
| Memory | 16 GB LPDDR5x-6400 MT/s RAM (onboard) |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphic Card | AMD Radeon™ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ diagonal, 3K (2880 x 1800), OLED, 48-120 Hz, 0.2 ms response time, UWVA, micro-edge, BrightView, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 Display |
| Camera | HP Wide Vision 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, soft grey keyboard |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 2 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 68 Wh Li-ion polymer 100 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | (W x D x H)12.36 x 8.94 x 0.69 in (front); 12.36 x 8.94 x 0.74 in (rear) |
| Weight | 3.36 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Pavilion Plus 14 AMD Ryzen 7 8845HS OLED Laptop is a premium high-performance ultrabook designed for professionals, creators, students, and multitaskers who want powerful processing capability with stunning display quality. Powered by the AMD Ryzen 7 8845HS processor, this laptop delivers exceptional multitasking performance, fast productivity handling, and smooth creative workflow execution.
Its gorgeous 14-inch 3K (2880×1800) OLED display produces ultra-sharp visuals, deep contrast, and vibrant color accuracy, making movies, editing, browsing, and creative work feel cinematic and immersive.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!