| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion Aero 13 |
| Model Number | Pavilion Aero 13 |
| Series | Pavilion |
| Sub Series | Pavilion Aero |
| Color | Natural Silver Sky Blue |
| CPU / Processor | AMD Ryzen 5 8640U Processor |
| Memory | 16 GB LPDDR5x-6400 MHz RAM (onboard) |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Graphic Card | AMD Radeon Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 13.3″, WUXGA (1920 x 1200), IPS, micro-edge, anti-glare, 400 nits, 100% sRGB |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) MU-MIMO supported |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, soft grey keyboard with numeric keypad |
| Interface | 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); USB Type-A 10Gbps signaling rate; USB Type-A 5Gbps signaling rate; HDMI-out 2.1; Headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 43 Wh Li-ion polymer, 65 W USB Type-C power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 29.73 x 21.12 x 1.74 cm |
| Weight | 1 kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion Aero 13 |
| Model Number | Pavilion Aero 13 |
| Series | Pavilion |
| Sub Series | Pavilion Aero |
| Color | Natural Silver Sky Blue |
| CPU / Processor | AMD Ryzen 5 8640U Processor |
| Memory | 16 GB LPDDR5x-6400 MHz RAM (onboard) |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Graphic Card | AMD Radeon Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 13.3″, WUXGA (1920 x 1200), IPS, micro-edge, anti-glare, 400 nits, 100% sRGB |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) MU-MIMO supported |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, soft grey keyboard with numeric keypad |
| Interface | 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); USB Type-A 10Gbps signaling rate; USB Type-A 5Gbps signaling rate; HDMI-out 2.1; Headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 43 Wh Li-ion polymer, 65 W USB Type-C power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 29.73 x 21.12 x 1.74 cm |
| Weight | 1 kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Pavilion Aero 13 AMD Ryzen 5 8640U Laptop is a premium ultra-lightweight laptop designed for students, professionals, travelers, and multitaskers who need powerful performance in a highly portable design. Powered by the AMD Ryzen 5 8640U processor, this laptop delivers smooth multitasking, efficient productivity, and responsive everyday computing performance.
Its compact 13.3-inch display and lightweight chassis make it an excellent companion for work, study, travel, and entertainment, combining portability with reliable modern performance.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!