| Brand | HP |
| Model | HP OMEN Gaming Laptop 16 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | – |
| Series | HP OMEN |
| Sub Series | OMEN |
| Color | Shadow black |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ AI 9 365 (up to 5.0 GHz max boost clock, 24 MB L3 cache, 10 cores, 20 threads Processor |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB) RAM |
| Storage | 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) Graphics |
| Display | 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 60-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | |
| Audio & Microphone | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Connectivity | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Ports / Interfaces | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer 230 W AC power adapter |
| Weight | 5.4 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP OMEN Gaming Laptop 16 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | – |
| Series | HP OMEN |
| Sub Series | OMEN |
| Color | Shadow black |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ AI 9 365 (up to 5.0 GHz max boost clock, 24 MB L3 cache, 10 cores, 20 threads Processor |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB) RAM |
| Storage | 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) Graphics |
| Display | 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 60-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | |
| Audio & Microphone | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Connectivity | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Ports / Interfaces | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer 230 W AC power adapter |
| Weight | 5.4 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN 16 with AMD Ryzen AI 9 365 and NVIDIA RTX 5070 is a next-generation high-performance gaming laptop designed for elite gamers, streamers, and creative professionals. It combines powerful AI-enhanced processing, cutting-edge graphics performance, and a high-refresh WQXGA display for an ultra-smooth and immersive experience.
This model is part of HP’s latest OMEN lineup, built to handle AAA gaming, heavy multitasking, AI workloads, and content creation with ease.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!