| Brand | HP |
| Model | HP OMEN Gaming Laptop 16z |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | 16z |
| Series | HP Omen |
| Sub Series | Omen |
| Color | Shadow Black Ceramic White |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ AI 7 350 (up to 5.0 GHz, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) Processor |
| Memory | 16GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) RAM Alternate Options 32GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 16 GB) RAM |
| Storage | 512GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD Alternate Options 1TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8 GB) Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB Display Alternate Options 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB Display 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 60-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | |
| Audio & Video | – |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card Alternate Options MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, 1-zone backlit, shadow black keyboard with numeric keypad Alternate Options Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad Full-size, 1-zone backlit, ceramic white keyboard with numeric keypad Full-size, 4-zone RGB backlit, ceramic white keyboard with numeric keypad |
| Interface | – |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Weight | 2.44 KG |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP OMEN Gaming Laptop 16z |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | 16z |
| Series | HP Omen |
| Sub Series | Omen |
| Color | Shadow Black Ceramic White |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ AI 7 350 (up to 5.0 GHz, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) Processor |
| Memory | 16GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) RAM Alternate Options 32GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 16 GB) RAM |
| Storage | 512GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD Alternate Options 1TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8 GB) Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB Display Alternate Options 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB Display 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 60-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | |
| Audio & Video | – |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card Alternate Options MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, 1-zone backlit, shadow black keyboard with numeric keypad Alternate Options Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad Full-size, 1-zone backlit, ceramic white keyboard with numeric keypad Full-size, 4-zone RGB backlit, ceramic white keyboard with numeric keypad |
| Interface | – |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Weight | 2.44 KG |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN 16z AMD Ryzen AI 7 350 RTX 5060 is a next-generation gaming laptop engineered for gamers, streamers, and creators who demand smooth performance, AI-enhanced processing, and immersive visuals. Powered by the latest AMD Ryzen AI 7 350 processor and NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB graphics, this gaming machine is designed to handle modern AAA games, esports titles, creative workloads, and multitasking with impressive efficiency.
Its 16-inch 2K 144Hz display delivers fluid visuals and sharp details, transforming every gaming session into a fast-moving digital arena.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!