| Brand | HP |
| Model | HP OMEN Gaming Laptop 17 |
| Series | HP OMEN |
| Sub Series | OMEN 17 |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ AI 7 350 Processor Up to 5 GHz (8 Cores, 16 Threads, 16MB L3 Cache) |
| Memory | 32GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB) RAM |
| Storage | 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ Performance M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7 |
| Display | 17.3″ diagonal, QHD (2560 x 1440), 48-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | – |
| Audio & Microphone | HyperX;Dual speakers;DTS:X® Ultra;HP Audio Boost |
| Connectivity | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard | Full-size, 1-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad |
| Ports / Interfaces | 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 1 AC smart pin; 1 HDMI-out 2.1 headphone/microphone combo 1 RJ-45 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1 DisplayPort™ 2.1 HP Sleep and Charge) |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer 230 W AC power adapter Up to 6 hours and 30 minutes |
| Dimensions (W X D X H) | 15.65 x 10.94 x 1.08 in (front); 15.65 x 10.94 x 1.18 |
| Weight | 6.51 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP OMEN Gaming Laptop 17 |
| Series | HP OMEN |
| Sub Series | OMEN 17 |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ AI 7 350 Processor Up to 5 GHz (8 Cores, 16 Threads, 16MB L3 Cache) |
| Memory | 32GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB) RAM |
| Storage | 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ Performance M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7 |
| Display | 17.3″ diagonal, QHD (2560 x 1440), 48-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | – |
| Audio & Microphone | HyperX;Dual speakers;DTS:X® Ultra;HP Audio Boost |
| Connectivity | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard | Full-size, 1-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad |
| Ports / Interfaces | 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 1 AC smart pin; 1 HDMI-out 2.1 headphone/microphone combo 1 RJ-45 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1 DisplayPort™ 2.1 HP Sleep and Charge) |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer 230 W AC power adapter Up to 6 hours and 30 minutes |
| Dimensions (W X D X H) | 15.65 x 10.94 x 1.08 in (front); 15.65 x 10.94 x 1.18 |
| Weight | 6.51 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN 17 RTX 5070 Gaming Laptop is a premium large-screen gaming powerhouse built for elite gamers, streamers, and creators who demand maximum performance with immersive visuals. Featuring NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB graphics, 32GB RAM, and a fast 1TB SSD, this gaming laptop is engineered for ultra-smooth AAA gaming, heavy multitasking, and creator-focused workloads.
Its massive 17.3-inch QHD 240Hz display transforms gaming into a lightning-fast digital battlefield where every frame feels fluid, sharp, and cinematic 🎮⚡
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!