| Brand | ASUS |
| Model | ASUS TUF Gaming F16 |
| Model Number | FX608LP |
| Series | TUF Gaming |
| Sub Series | ASUS TUF F16 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 275HX 2.7 GHz (36MB Cache, up to 5.4 GHz, 24 cores, 24 Threads); Intel® AI Boost NPU up to 13TOPS Processor |
| Memory | 16GB DDR5-5600 SO-DIMM, the memory speed of the systems varies by CPU SPEC RAM |
| Memory Slot | Max Capacity 64GB, Supports dual-channel memory |
| Storage | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU, 115W (100W+15W), 8GB GDDR7 Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16-inch, 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio, IPS-level, Anti-glare, sRGB:100.00%, Adobe:75.35%, Refresh Rate:165Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus Display |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Operating System | – |
| Audio & Video | Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification (for headphones) Support Microsoft Cortana near field/far field (Microsoft service suspended in the spring of 2023). Built-in array microphone 2-speaker system |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple-band) 2×2 + Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB Touchpad With Copilot key |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) 1x RJ45 LAN port 1x Thunderbolt™ 4 with support for DisplayPort™ (data speed up to 40Gbps) |
| Battery / Power Supply | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Rectangle Conn, 280W AC Adapter, Output: 20V DC, 14A, 280W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Dimensions | 35.4 x 26.9 x 1.79 ~ 2.73 |
| Weight | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | ASUS |
| Model | ASUS TUF Gaming F16 |
| Model Number | FX608LP |
| Series | TUF Gaming |
| Sub Series | ASUS TUF F16 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 275HX 2.7 GHz (36MB Cache, up to 5.4 GHz, 24 cores, 24 Threads); Intel® AI Boost NPU up to 13TOPS Processor |
| Memory | 16GB DDR5-5600 SO-DIMM, the memory speed of the systems varies by CPU SPEC RAM |
| Memory Slot | Max Capacity 64GB, Supports dual-channel memory |
| Storage | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU, 115W (100W+15W), 8GB GDDR7 Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16-inch, 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio, IPS-level, Anti-glare, sRGB:100.00%, Adobe:75.35%, Refresh Rate:165Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus Display |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Operating System | – |
| Audio & Video | Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification (for headphones) Support Microsoft Cortana near field/far field (Microsoft service suspended in the spring of 2023). Built-in array microphone 2-speaker system |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple-band) 2×2 + Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB Touchpad With Copilot key |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) 1x RJ45 LAN port 1x Thunderbolt™ 4 with support for DisplayPort™ (data speed up to 40Gbps) |
| Battery / Power Supply | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Rectangle Conn, 280W AC Adapter, Output: 20V DC, 14A, 280W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Dimensions | 35.4 x 26.9 x 1.79 ~ 2.73 |
| Weight | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
The ASUS TUF Gaming F16 FX608LM is a powerful next-generation gaming laptop designed for competitive gamers, streamers, and creators in Bangladesh who want high-end performance with strong durability and efficiency. Powered by the Intel Core Ultra 9 275HX processor and NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB graphics, this laptop delivers smooth AAA gaming, AI-accelerated performance, and strong multitasking capability for demanding workloads.
With 16GB DDR5 RAM, ultra-fast 1TB PCIe Gen4 SSD storage, and a 16-inch WQXGA 165Hz high-refresh display, the TUF Gaming F16 offers sharp visuals, fluid gameplay, and responsive performance. Built with military-grade durability and advanced cooling, it is made for long gaming sessions and heavy professional use.
High-performance AI-enabled CPU designed for gaming, streaming, editing, and heavy multitasking with excellent efficiency.
Next-gen GPU with DLSS and ray tracing support for high FPS AAA gaming and creative workloads.
Fast memory ensures smooth multitasking and stable gaming performance.
Ultra-fast storage for quick boot times, fast game loading, and large file storage.
High-resolution display with 165Hz refresh rate for smooth, immersive gameplay and sharp visuals.
TUF-certified rugged build ensures long-lasting reliability under heavy use.
Optimized thermal design keeps CPU and GPU performance stable during intense gaming sessions.
Includes Wi-Fi 6E, USB-C, HDMI 2.1, Thunderbolt support, and multiple high-speed ports.
Pre-installed Windows 11 optimized for gaming, productivity, and security.
We are a trusted laptop seller in Bangladesh, offering:
Choose Eastern IT for the best ASUS gaming laptop deals in Bangladesh.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!