| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | wf1026TX |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | Intel Core i7-14700HX (up to 5.5 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 33 MB L3 cache, 20 cores, 28 threads) Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | Max 32GB |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal, FHD (1920 x 1080), 165 Hz, 7 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Sensors | IR thermal sensor |
| Audio & Video | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology Pointing Device- HP Imagepad |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) HDMI 2.1 RJ-45 AC smart pin Headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 25.94 x 2.35 cm |
| Weight | 2.35 KG |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | wf1026TX |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | Intel Core i7-14700HX (up to 5.5 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 33 MB L3 cache, 20 cores, 28 threads) Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | Max 32GB |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal, FHD (1920 x 1080), 165 Hz, 7 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Sensors | IR thermal sensor |
| Audio & Video | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology Pointing Device- HP Imagepad |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) HDMI 2.1 RJ-45 AC smart pin Headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 25.94 x 2.35 cm |
| Weight | 2.35 KG |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN 16-wf1026TX is a powerful next-generation gaming laptop designed for gamers, creators, and professionals who want strong performance with smooth and reliable gameplay. Powered by the Intel Core i7-14700HX processor and NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB graphics, it delivers excellent FPS in modern AAA games, fast rendering performance, and smooth multitasking.
With 16GB RAM, a fast 1TB SSD, and a 16.1″ FHD 165Hz display, this OMEN laptop is built for stable gaming performance, fast responsiveness, and an immersive visual experience.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!