| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | am0166TX |
| Series | HP Omen |
| Sub Series | Omen 16 |
| Color | Shadow Black |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i7-14650HX Processor (up to 5.2 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 16 cores, 24 threads) |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | 2 Slots |
| Storage | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU (8 GB) |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ 2K (1920 x 1200), 144Hz, 3ms response time, IPS, Low Blue Light, 300 nits, 62.5% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Sensors | IR thermal sensor |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 1 x USB Type-A 10Gbps signaling rate 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 x AC smart pin; 1 HDMI 2.1 1 x headphone/microphone combo 1 x RJ-45 1 x USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer 230 W AC power adapter |
| Dimensions (W x D x H) | 35.75 x 26.9 x 2.37 cm |
| Weight | 3.77 kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | am0166TX |
| Series | HP Omen |
| Sub Series | Omen 16 |
| Color | Shadow Black |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i7-14650HX Processor (up to 5.2 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 16 cores, 24 threads) |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | 2 Slots |
| Storage | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU (8 GB) |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ 2K (1920 x 1200), 144Hz, 3ms response time, IPS, Low Blue Light, 300 nits, 62.5% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Sensors | IR thermal sensor |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 1 x USB Type-A 10Gbps signaling rate 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 x AC smart pin; 1 HDMI 2.1 1 x headphone/microphone combo 1 x RJ-45 1 x USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer 230 W AC power adapter |
| Dimensions (W x D x H) | 35.75 x 26.9 x 2.37 cm |
| Weight | 3.77 kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN 16 Intel Core i7-14650HX RTX 5050 is a powerful gaming laptop designed for competitive gamers, creators, and advanced users who need strong performance for gaming, streaming, multitasking, and creative workloads. Equipped with the Intel Core i7-14650HX processor, NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB graphics, 16GB RAM, and a fast 1TB SSD, this laptop delivers fast and responsive performance for modern AAA gaming and productivity tasks.
Its 16-inch 2K 144Hz display provides sharp visuals and smooth gameplay, making it ideal for immersive gaming, esports titles, and content creation workflows.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!