| Brand | HP |
| Model | HP Envy X360 14 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | fa0054AU |
| Series | HP |
| Sub Series | HP Envy |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 8840HS Processor |
| Memory | 32 GB LPDDR5-6400 MHz RAM (onboard) |
| Storage | 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | Integrated AMD Radeon™ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ 2.8K OLED (2880 x 1800), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, Corning® Gorilla® Glass NBT™, Low Blue Light, 400 nits, low power, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 5MP IR camera with camera shutter, temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Colour | Meteor Silver , Glacier Silver |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, space blue keyboard |
| Interface | USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); USB Type-A 10Gbps signaling rate; HDMI 2.1; headphone/microphone combo; USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge); Thunderbolt™ 4 |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 59 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 31.33 x 21.89 x 1.69 cm |
| Weight | 1.39 kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Envy X360 14 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | fa0054AU |
| Series | HP |
| Sub Series | HP Envy |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 8840HS Processor |
| Memory | 32 GB LPDDR5-6400 MHz RAM (onboard) |
| Storage | 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | Integrated AMD Radeon™ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ 2.8K OLED (2880 x 1800), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, Corning® Gorilla® Glass NBT™, Low Blue Light, 400 nits, low power, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 5MP IR camera with camera shutter, temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Colour | Meteor Silver , Glacier Silver |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, space blue keyboard |
| Interface | USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); USB Type-A 10Gbps signaling rate; HDMI 2.1; headphone/microphone combo; USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge); Thunderbolt™ 4 |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 59 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 31.33 x 21.89 x 1.69 cm |
| Weight | 1.39 kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Envy x360 14-fa0054AU is a premium high-performance convertible laptop designed for professionals, creators, and power users who need strong multitasking capability, touchscreen flexibility, and a sleek portable design. Powered by the AMD Ryzen 7 8840HS processor with massive 32GB RAM and a fast 1TB SSD, it delivers exceptional responsiveness for productivity, creative workloads, multitasking, and entertainment.
Its compact 14-inch touchscreen design with a 360° hinge allows seamless switching between laptop, tablet, tent, and stand modes, making it an ideal premium ultrabook for modern users.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!