64GB LPDDR5X 8533 (On board) RAM
2TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD
| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Zephyrus G16 |
| Model Number | GU606AX |
| Series | Asus ROG Zephyrus |
| Sub Series | Zephyrus G16 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 386H Processor 4.9 GHz (16 Cores, 16 Threads, 18MB Cache) |
| Memory | 64GB LPDDR5X 8533 (On board) RAM (Actual memory speeds may vary by CPU configuration.) Max Capacity:64GB Support dual channel memory technology |
| Storage | 2TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop TBD 24GB GDDR7 Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) OLED 16:10 aspect ratio Anti-reflection display DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus display |
| Operating System | – |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Device Lighting | Slash Lighting |
| Audio & Video | Smart Amp Technology Dolby Atmos AI noise-canceling technology Built-in array microphone 4-speaker (dual force woofer) system with Smart Amplifier Technology, 2 Tweeters |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 7 802.11be (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 6.0 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB Touchpad With Copilot key |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) 1x Thunderbolt™ 4 with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x card reader (SD) (UHS-II, 312MB/s) |
| Battery / Power Supply | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Rectangle Conn, 250W AC Adapter, Output: 20V DC, 12.5A, 250W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Dimensions | 35.4 x 24.6 x 1.49 ~ 1.79 cm (13.94″ x 9.69″ x 0.59″ ~ 0.70″) |
| Weight | 1.95 Kg (4.30 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Zephyrus G16 |
| Model Number | GU606AX |
| Series | Asus ROG Zephyrus |
| Sub Series | Zephyrus G16 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 386H Processor 4.9 GHz (16 Cores, 16 Threads, 18MB Cache) |
| Memory | 64GB LPDDR5X 8533 (On board) RAM (Actual memory speeds may vary by CPU configuration.) Max Capacity:64GB Support dual channel memory technology |
| Storage | 2TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop TBD 24GB GDDR7 Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) OLED 16:10 aspect ratio Anti-reflection display DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus display |
| Operating System | – |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Device Lighting | Slash Lighting |
| Audio & Video | Smart Amp Technology Dolby Atmos AI noise-canceling technology Built-in array microphone 4-speaker (dual force woofer) system with Smart Amplifier Technology, 2 Tweeters |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 7 802.11be (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 6.0 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB Touchpad With Copilot key |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) 1x Thunderbolt™ 4 with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x card reader (SD) (UHS-II, 312MB/s) |
| Battery / Power Supply | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Rectangle Conn, 250W AC Adapter, Output: 20V DC, 12.5A, 250W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Dimensions | 35.4 x 24.6 x 1.49 ~ 1.79 cm (13.94″ x 9.69″ x 0.59″ ~ 0.70″) |
| Weight | 1.95 Kg (4.30 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
The ASUS ROG Zephyrus G16 GU606AX is an ultra-flagship next-generation gaming and creator laptop built for extreme performance users. Powered by the Intel Core Ultra 9 386H processor and the NVIDIA GeForce RTX 5090 24GB graphics, it delivers workstation-class power for AAA gaming, 4K/8K content creation, AI workloads, and heavy professional rendering.
With 64GB RAM, 2TB SSD storage, and a 16-inch WQXGA 240Hz high-refresh display, this laptop is designed for users who want maximum performance in a premium slim gaming chassis.
Intel Core Ultra 9 386H Processor
High-end AI-enabled CPU designed for extreme multitasking, gaming, streaming, and professional workloads.
NVIDIA GeForce RTX 5090 24GB Graphics
Top-tier next-generation GPU delivering exceptional performance for ultra-high FPS gaming, ray tracing, AI acceleration, and professional 3D rendering.
64GB DDR5 RAM
Massive memory capacity for heavy multitasking, complex software, and workstation-level workloads.
2TB PCIe NVMe SSD Storage
Ultra-fast and large storage for games, 4K/8K videos, creative projects, and professional applications.
16-inch WQXGA Display – 240Hz Refresh Rate
High-resolution ultra-smooth display delivering sharp visuals, vibrant colors, and extremely fluid gameplay.
ROG Advanced Cooling System
High-performance thermal design ensures stable CPU and GPU performance under heavy loads.
Slim Premium Zephyrus Design
Lightweight and portable design despite flagship-level performance hardware.
Modern Connectivity Options
USB-C, USB-A, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, and high-speed I/O for gaming and creative setups.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!