| Brand | Acer |
| Model | Acer Nitro V15 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | ANV15-51-93HS |
| Series | ACER Nitro |
| Sub Series | Acer Nitro V15 |
| CPU / Processor | Intel Core i9-13900H Processor Up to 5.40 GHz (14 Cores, 20 Threads, 24 Mb Cache) |
| Memory | 16GB DDR5 RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512GB PCI Express NVMe 4.0 M.2 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 with 8 GB of dedicated GDDR6 VRAM Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6″ display with IPS (In-Plane Switching) technology, Full HD 1920 x 1080, Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD Display 16:9 aspect ratio, supporting a 165 Hz refresh rate, 100 % srgb, Wide viewing angle of up to 170 degrees Display |
| Camera | 720 HD Camera |
| Operation System | – |
| Audio & Video | DTS X: Ultra Audio |
| Network / Connectivity Technology | IEEE 802.11ax, Gigabit Ethernet, Bluetooth 5.1 or above |
| Keyboard Feature | White Backlight NitroSense Caps Lock Indicator Microphone Mute Indicator |
| Sensors | – |
| Interface | HDMI: Yes Number of HDMI Outputs: 1 Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 3 Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1 Total Number of USB Ports: 4 Network (RJ-45): Yes |
| Battery / Power Supply | 57 Wh 4-cell Li-ion battery |
| Dimensions (W x D x H) | 362.3 x 239.9 x 2350 mm |
| Weight | 2.11 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Acer |
| Model | Acer Nitro V15 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | ANV15-51-93HS |
| Series | ACER Nitro |
| Sub Series | Acer Nitro V15 |
| CPU / Processor | Intel Core i9-13900H Processor Up to 5.40 GHz (14 Cores, 20 Threads, 24 Mb Cache) |
| Memory | 16GB DDR5 RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512GB PCI Express NVMe 4.0 M.2 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 with 8 GB of dedicated GDDR6 VRAM Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6″ display with IPS (In-Plane Switching) technology, Full HD 1920 x 1080, Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD Display 16:9 aspect ratio, supporting a 165 Hz refresh rate, 100 % srgb, Wide viewing angle of up to 170 degrees Display |
| Camera | 720 HD Camera |
| Operation System | – |
| Audio & Video | DTS X: Ultra Audio |
| Network / Connectivity Technology | IEEE 802.11ax, Gigabit Ethernet, Bluetooth 5.1 or above |
| Keyboard Feature | White Backlight NitroSense Caps Lock Indicator Microphone Mute Indicator |
| Sensors | – |
| Interface | HDMI: Yes Number of HDMI Outputs: 1 Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 3 Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1 Total Number of USB Ports: 4 Network (RJ-45): Yes |
| Battery / Power Supply | 57 Wh 4-cell Li-ion battery |
| Dimensions (W x D x H) | 362.3 x 239.9 x 2350 mm |
| Weight | 2.11 kg |
| Warranty | 2 Years |
Acer Nitro V 15 ANV15 Intel Core i9-13900H RTX 4060 8GB 16GB RAM 512GB SSD 15.6″ FHD 165Hz Gaming Laptop See the latest price in Bangladesh, full specs, features and deals.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!