| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Strix G16 |
| Model Number | G614PMS |
| Series | Asus ROG Strix |
| Sub Series | ROG Strix |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 9 8940HX Processor 2.4GHz (64MB Cache, up to 5.3GHz, 16 cores, 32 Threads) |
| Memory | 16GB DDR5-5200 SO-DIMM x 2 Max Capacity:64GB RAM |
| Storage | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU ROG Boost:1610MHz at 115W 1560MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost 8GB GDDR7 Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | ROG Nebula Display 16-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio IPS-level Anti-glare display DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz Response Time:3ms G-Sync Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus Support Dolby Vision HDR :Yes Display |
| Operating System | – |
| Audio | Smart Amp Technology Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification (for headphones) Built-in array microphone 2-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Camera | 1080P FHD camera |
| Device Lighting | Aura Sync Light Bar Aura Sync logo |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB Touchpad Support NumberPad With Copilot key |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x RJ45 LAN port 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) |
| Battery / Power Supply | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion ø6.0, 280W AC Adapter, Output: 20V DC, 14A, 280W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| Dimensions(W x D x H) | 35.4 x 26.4 x 2.26 ~ 3.04 cm (13.94″ x 10.39″ x 0.89″ ~ 1.20″) |
| Weight | 2.50 Kg (5.51 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Strix G16 |
| Model Number | G614PMS |
| Series | Asus ROG Strix |
| Sub Series | ROG Strix |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 9 8940HX Processor 2.4GHz (64MB Cache, up to 5.3GHz, 16 cores, 32 Threads) |
| Memory | 16GB DDR5-5200 SO-DIMM x 2 Max Capacity:64GB RAM |
| Storage | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU ROG Boost:1610MHz at 115W 1560MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost 8GB GDDR7 Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | ROG Nebula Display 16-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio IPS-level Anti-glare display DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz Response Time:3ms G-Sync Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus Support Dolby Vision HDR :Yes Display |
| Operating System | – |
| Audio | Smart Amp Technology Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification (for headphones) Built-in array microphone 2-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Camera | 1080P FHD camera |
| Device Lighting | Aura Sync Light Bar Aura Sync logo |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB Touchpad Support NumberPad With Copilot key |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x RJ45 LAN port 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) |
| Battery / Power Supply | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion ø6.0, 280W AC Adapter, Output: 20V DC, 14A, 280W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| Dimensions(W x D x H) | 35.4 x 26.4 x 2.26 ~ 3.04 cm (13.94″ x 10.39″ x 0.89″ ~ 1.20″) |
| Weight | 2.50 Kg (5.51 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
The ASUS ROG Zephyrus G16 GU605MI is a premium thin-and-light gaming and creator laptop designed for users who want strong performance in a sleek and portable 16-inch body. Powered by the Intel Core Ultra 9 185H processor and NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB graphics, it delivers excellent gaming performance, smooth content creation, and efficient multitasking for demanding workloads.
With 16GB RAM, 2TB SSD storage, and a high-quality 16-inch WQXGA 240Hz OLED display, it offers a perfect balance of power, speed, and premium visual experience.
Intel Core Ultra 9 185H Processor
High-performance AI-enabled CPU designed for gaming, streaming, productivity, and heavy multitasking.
NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB Graphics
Powerful GPU with DLSS and ray tracing support for smooth AAA gaming and creative workloads.
16GB LPDDR5X RAM
Fast memory ensures stable performance for multitasking, gaming, and professional applications.
2TB PCIe NVMe SSD Storage
Ultra-fast and large storage for games, software, and creative projects.
16.0 inch WQXGA (2560×1600)16.0\ \text{inch}\ WQXGA\ (2560\times1600)16.0 inch WQXGA (2560×1600)
16-inch WQXGA 240Hz OLED Display
Ultra-smooth high-refresh OLED panel with vibrant colors, deep contrast, and excellent clarity for gaming and creative work.
Slim Premium ROG Design
Lightweight aluminum build designed for portability without sacrificing performance.
Advanced Cooling System
Efficient thermal design keeps CPU and GPU performance stable during long gaming sessions.
Modern Connectivity Options
USB-C, USB-A, HDMI, Thunderbolt support, Wi-Fi, and Bluetooth for flexible usage.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!