| Brand | HP |
| Model | HP Victus 15 |
| Model Number | fa2320TX |
| Series | HP Victus |
| Sub Series | Victus 15 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i7-13620H Processor 4.90 GHz (10 Cores, 16 Threads, 24MB Cache) |
| Memory | 16GB DDR5-4800MHz RAM |
| Memory Slot | 2 Slots, Upgradable to 32GB |
| Storage | 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6″ diagonal, FHD (1920 x 1080) 144Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits Display |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card Modern Standby (Connected) HP Extended Range Wireless LAN |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, powder pink opaque keyboard with numeric keypad |
| Sensors | NO FingerPrint |
| Interface | 1 x USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 x USB Type-A 5Gbps signaling rate; AC smart pin; 1 x USB Type-C® 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge); 1 x headphone/microphone combo; HDMI-out 2.1; 1 x RJ-45 |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 35.79 x 25.5 x 2.35 cm |
| Weight | 2.29 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | HP |
| Model | HP Victus 15 |
| Model Number | fa2320TX |
| Series | HP Victus |
| Sub Series | Victus 15 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i7-13620H Processor 4.90 GHz (10 Cores, 16 Threads, 24MB Cache) |
| Memory | 16GB DDR5-4800MHz RAM |
| Memory Slot | 2 Slots, Upgradable to 32GB |
| Storage | 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6″ diagonal, FHD (1920 x 1080) 144Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits Display |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card Modern Standby (Connected) HP Extended Range Wireless LAN |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, powder pink opaque keyboard with numeric keypad |
| Sensors | NO FingerPrint |
| Interface | 1 x USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 x USB Type-A 5Gbps signaling rate; AC smart pin; 1 x USB Type-C® 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge); 1 x headphone/microphone combo; HDMI-out 2.1; 1 x RJ-45 |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 35.79 x 25.5 x 2.35 cm |
| Weight | 2.29 kg |
| Warranty | 2 Years |
The HP Victus 15-fa2320TX is a next-generation gaming laptop designed for gamers, creators, and power users who want high FPS performance, fast rendering, and smooth multitasking. Powered by the Intel Core i7-13620H processor and the NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GPU, this laptop delivers excellent gaming performance and strong productivity for editing, streaming, and heavy workloads.
Its 15.6-inch Full HD 144Hz display ensures ultra-smooth visuals, reduced lag, and an immersive gaming experience.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!