| Brand | HP |
| Model | HP Victus 15-Fa1120TX |
| Model Number | Fa1120TX |
| Series | Victus |
| Sub Series | HP Victus |
| CPU / Processor | 12th Gen Intel Core i5-12450H Processor |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 MHz (1 x 8 GB) RAM |
| Memory Slot | 2 Slots, Upgradable to 32GB |
| Storage | 512 GB PCIe NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 2050 Graphics (4 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6″ FHD (1920 x 1080), 144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare Display |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2×2) and Bluetooth 5.2 combo (Supporting Gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit keyboard with numeric keypad |
| Sensors | NO FingerPrint |
| Interface | 1 SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate (DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); HDMI 2.1; 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 52.5 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 35.79 x 25.5 x 2.35 cm |
| Weight | 2.29kg |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | HP |
| Model | HP Victus 15-Fa1120TX |
| Model Number | Fa1120TX |
| Series | Victus |
| Sub Series | HP Victus |
| CPU / Processor | 12th Gen Intel Core i5-12450H Processor |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 MHz (1 x 8 GB) RAM |
| Memory Slot | 2 Slots, Upgradable to 32GB |
| Storage | 512 GB PCIe NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 2050 Graphics (4 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6″ FHD (1920 x 1080), 144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare Display |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2×2) and Bluetooth 5.2 combo (Supporting Gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit keyboard with numeric keypad |
| Sensors | NO FingerPrint |
| Interface | 1 SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate (DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); HDMI 2.1; 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 52.5 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 35.79 x 25.5 x 2.35 cm |
| Weight | 2.29kg |
| Warranty | 2 Years |
The HP Victus 15-FA1120TX is a stylish and performance-driven gaming laptop designed for gamers, students, and multitaskers who want reliable gaming power with smooth everyday performance. Powered by the Intel Core i5-12450H processor and NVIDIA GeForce RTX 2050 4GB graphics, this laptop delivers responsive gameplay, efficient multitasking, and stable productivity performance for gaming, streaming, editing, and entertainment.
Its 15.6-inch Full HD 144Hz display provides fluid visuals and smooth gameplay, making fast-paced gaming more immersive and enjoyable.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!