| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion Plus 14 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | Natural Silver ( Ew0056TU ) Tranquil Pink ( Ew0055TU ) |
| Series | HP Pavilion |
| Sub Series | Pavilion Plus |
| Color | Natural Silver ( Ew0056TU ) Tranquil Pink ( Ew0055TU ) |
| CPU / Processor | Intel Core i7-1355U Processor |
| Memory | 16 GB LPDDR5x-5200 MHz RAM (onboard) |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphic Card | Intel Iris Xᶱ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ 2.8K (2880 x 1800), OLED, 48-120 Hz, UWVA, micro-edge, BrightView, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 Display |
| Camera | HP Wide Vision 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, keyboard |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); HDMI-out 2.1; 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; Headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer , 65 W USB Type-C power adapter |
| Dimensions | (W x D x H)31.4 x 22.7 x 1.75 cm |
| Weight | 1.38kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion Plus 14 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | Natural Silver ( Ew0056TU ) Tranquil Pink ( Ew0055TU ) |
| Series | HP Pavilion |
| Sub Series | Pavilion Plus |
| Color | Natural Silver ( Ew0056TU ) Tranquil Pink ( Ew0055TU ) |
| CPU / Processor | Intel Core i7-1355U Processor |
| Memory | 16 GB LPDDR5x-5200 MHz RAM (onboard) |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphic Card | Intel Iris Xᶱ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ 2.8K (2880 x 1800), OLED, 48-120 Hz, UWVA, micro-edge, BrightView, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 Display |
| Camera | HP Wide Vision 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, keyboard |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); HDMI-out 2.1; 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; Headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer , 65 W USB Type-C power adapter |
| Dimensions | (W x D x H)31.4 x 22.7 x 1.75 cm |
| Weight | 1.38kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Pavilion Plus 14-Ew0056TU is a premium ultrabook designed for professionals, students, creators, and multitaskers who want powerful performance with an immersive visual experience. Powered by the Intel Core i7-1355U processor, this laptop delivers fast multitasking capability, efficient productivity performance, and smooth everyday computing for work, study, entertainment, and creative tasks.
Its gorgeous 14-inch 2.8K (2880×1800) OLED display produces ultra-sharp visuals, deep contrast, and vibrant colors, transforming movies, editing, and browsing into a rich cinematic experience.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!