| Brand | HP |
| Model | HP Omen Transcend 16 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | U1047nr |
| Series | Omen |
| Sub Series | Omen Transcend |
| Color | Shadow black aluminum |
| CPU / Processor | Intel Core i7-14700HX (up to 5.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 33 MB L3 cache, 20 cores, 28 threads) Processor |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 16 GB) |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones Ambient light sensor; IR thermal sensor |
| Operation System | Windows 11 |
| Audio & Video | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) HDMI 2.1 RJ-45 1 AC smart pin 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 97 Wh Li-ion polymer Supports battery fast charge: approximately 50% in 30 minutes |
| Dimensions | (W x D x H) 14.04 x 10.59 x 0.78 in |
| Weight | Starting at 4.82 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Omen Transcend 16 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | U1047nr |
| Series | Omen |
| Sub Series | Omen Transcend |
| Color | Shadow black aluminum |
| CPU / Processor | Intel Core i7-14700HX (up to 5.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 33 MB L3 cache, 20 cores, 28 threads) Processor |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 16 GB) |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones Ambient light sensor; IR thermal sensor |
| Operation System | Windows 11 |
| Audio & Video | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) HDMI 2.1 RJ-45 1 AC smart pin 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 97 Wh Li-ion polymer Supports battery fast charge: approximately 50% in 30 minutes |
| Dimensions | (W x D x H) 14.04 x 10.59 x 0.78 in |
| Weight | Starting at 4.82 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN Transcend 16 u1047nr is a premium high-performance gaming laptop built for gamers, creators, and professionals who need powerful hardware with a sleek modern design. Equipped with the Intel Core i7-14700HX processor and NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB graphics, this laptop delivers outstanding AAA gaming performance, fast multitasking, and creator-focused productivity.
Its stunning 16-inch WQXGA (2560×1600) display produces ultra-sharp visuals with immersive clarity, making gaming, editing, streaming, and entertainment feel incredibly smooth and cinematic.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!