| Brand | HP |
| Model | HP Omen Transcend 14 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | fb0039TX |
| Series | Omen |
| Sub Series | Omen Transcend |
| CPU / Processor | 14th Gen Intel Core Ultra 9 processor 185H (24M Cache, up to 5.10 GHz, 16 Cores,22 Threads) |
| Memory | 16 GB onboard LPDDR5X 7467 MHz SDRAM |
| Storage | 1 TB PCIe NVMe M.2 SSD (4×4 SSD) |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ diagonal, 2.8K (2880 x 1800), OLED, UWVA, edge-to-edge glass, Low Blue Light, HDR 500 nits, 120Hz Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 7 BE200 (2×2) and Bluetooth 5.4 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Sensors | IR thermal sensor |
| Interface | 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) HDMI 2.1 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 71 Wh Li-ion polymer, 140 W USB Type-C power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 12.32 x 9.19 x 0.67 in (front); 12.32 x 9.19 x 0.71 in (rear) |
| Weight | 3.6 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Omen Transcend 14 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | fb0039TX |
| Series | Omen |
| Sub Series | Omen Transcend |
| CPU / Processor | 14th Gen Intel Core Ultra 9 processor 185H (24M Cache, up to 5.10 GHz, 16 Cores,22 Threads) |
| Memory | 16 GB onboard LPDDR5X 7467 MHz SDRAM |
| Storage | 1 TB PCIe NVMe M.2 SSD (4×4 SSD) |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ diagonal, 2.8K (2880 x 1800), OLED, UWVA, edge-to-edge glass, Low Blue Light, HDR 500 nits, 120Hz Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 7 BE200 (2×2) and Bluetooth 5.4 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Sensors | IR thermal sensor |
| Interface | 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) HDMI 2.1 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 71 Wh Li-ion polymer, 140 W USB Type-C power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 12.32 x 9.19 x 0.67 in (front); 12.32 x 9.19 x 0.71 in (rear) |
| Weight | 3.6 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN Transcend 14-fb0039TX is a premium lightweight gaming laptop designed for gamers, creators, and professionals who need flagship-level performance inside an ultra-portable chassis. Powered by the Intel Core Ultra 9-185H processor and NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB graphics, this laptop delivers exceptional gaming performance, fast multitasking, and creator-grade power for demanding workloads.
With 16GB RAM, a high-speed 1TB SSD, and the sleek OMEN Transcend design, this gaming laptop combines portability with serious performance, creating a compact powerhouse ready for modern gaming and creative tasks 🎮⚡
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!