| Brand | HP |
| Model | HP OMEN Transcend 14 |
| Release date | 2024 |
| Model Number | fb0097nr |
| Model Name | HP OMEN Transcend 14 |
| Series | OMEN Transcend |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 185H (up to 5.1 GHz with Intel® Turbo Boost Technology 24 MB L3 cache 16 cores 22 threads) Processor |
| Memory | 32 GB LPDDR5x-7467 MT/s (onboard) RAM |
| Storage | 2 TB PCIe® Gen4 NVMe™ Performance M.2 SSD |
| Graphic Card | Integrated: Intel® Arc™ Graphics Discrete: NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) GPU |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ diagonal 3K (2880 x 1800) OLED 48-120 Hz 0.2 ms response time UWVA edge-to-edge glass micro-edge Low Blue Light SDR 400 nits HDR 500 nits 100% DCI-P3 Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra HyperX Dual speakers HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size 4-zone RGB backlit shadow black keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Sensors | IR thermal sensor |
| Interface | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate 1 HDMI 2.1 1 headphone/microphone combo 1 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery DisplayPort™ 2.1 HP Sleep and Charge) 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery DisplayPort™ 1.4a HP Sleep and Charge) |
| Battery / Power Supply | 6-cell 71 Wh Li-ion polymer 140 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | 12.32 x 9.19 x 0.67 in (front) 12.32 x 9.19 x 0.71 in (rear) |
| Weight | 3.6 lb |
| Warranty | 1 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP OMEN Transcend 14 |
| Release date | 2024 |
| Model Number | fb0097nr |
| Model Name | HP OMEN Transcend 14 |
| Series | OMEN Transcend |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 185H (up to 5.1 GHz with Intel® Turbo Boost Technology 24 MB L3 cache 16 cores 22 threads) Processor |
| Memory | 32 GB LPDDR5x-7467 MT/s (onboard) RAM |
| Storage | 2 TB PCIe® Gen4 NVMe™ Performance M.2 SSD |
| Graphic Card | Integrated: Intel® Arc™ Graphics Discrete: NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) GPU |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ diagonal 3K (2880 x 1800) OLED 48-120 Hz 0.2 ms response time UWVA edge-to-edge glass micro-edge Low Blue Light SDR 400 nits HDR 500 nits 100% DCI-P3 Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra HyperX Dual speakers HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size 4-zone RGB backlit shadow black keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Sensors | IR thermal sensor |
| Interface | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate 1 HDMI 2.1 1 headphone/microphone combo 1 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery DisplayPort™ 2.1 HP Sleep and Charge) 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery DisplayPort™ 1.4a HP Sleep and Charge) |
| Battery / Power Supply | 6-cell 71 Wh Li-ion polymer 140 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | 12.32 x 9.19 x 0.67 in (front) 12.32 x 9.19 x 0.71 in (rear) |
| Weight | 3.6 lb |
| Warranty | 1 Years Warranty |
The HP OMEN Transcend 14 fb0097nr is a premium ultra-portable gaming laptop engineered for gamers, creators, and professionals who want flagship-level performance in a sleek and lightweight design. Powered by the Intel Core Ultra 9 185H processor and NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB graphics, this laptop delivers exceptional gaming power, advanced AI-enhanced multitasking, and creator-focused performance.
With a massive 32GB RAM and ultra-fast 2TB SSD storage, this compact powerhouse is designed to handle AAA gaming, video editing, rendering, streaming, and demanding multitasking with ease
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!