| Brand | HP |
| Model | HP OMEN MAX 16 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | – |
| Series | HP OMEN |
| Sub Series | OMEN MAX 16 |
| Color | Shadow Black Ceramic White |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ AI 9 HX 375 (up to 5.1 GHz, 24 MB L3 cache, 12 cores, 24 threads) Processor |
| Memory | 16GB DDR5-5600 MHz (2 x 8 GB) RAM Alternate Options 32GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 16 GB) RAM |
| Storage | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD Alternate Options 1TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA®) GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8 GB Graphics |
| Display | 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB Body Ratio 88.81% Display Alternate Options 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 60-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB Body Ratio 88.81% Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | |
| Audio & Microphone | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Connectivity | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card Alternate Options MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad Alternate Options Full-size, 4-zone RGB backlit, ceramic white keyboard with numeric keypad |
| Ports / Interfaces | 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 2 USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer Supports battery fast charge: approximately 50% in 30 minutes |
| Weight | 10.45 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP OMEN MAX 16 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | – |
| Series | HP OMEN |
| Sub Series | OMEN MAX 16 |
| Color | Shadow Black Ceramic White |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ AI 9 HX 375 (up to 5.1 GHz, 24 MB L3 cache, 12 cores, 24 threads) Processor |
| Memory | 16GB DDR5-5600 MHz (2 x 8 GB) RAM Alternate Options 32GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 16 GB) RAM |
| Storage | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD Alternate Options 1TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA®) GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8 GB Graphics |
| Display | 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB Body Ratio 88.81% Display Alternate Options 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 60-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB Body Ratio 88.81% Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | |
| Audio & Microphone | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Connectivity | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card Alternate Options MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad Alternate Options Full-size, 4-zone RGB backlit, ceramic white keyboard with numeric keypad |
| Ports / Interfaces | 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 2 USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer Supports battery fast charge: approximately 50% in 30 minutes |
| Weight | 10.45 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN MAX 16 AMD Ryzen AI 9 HX 375 RTX 5060 Gaming Laptop is a next-generation premium gaming machine engineered for gamers, creators, and power users who demand elite AI-enhanced performance with smooth modern gaming capability. Powered by the advanced AMD Ryzen AI 9 HX 375 processor and NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB graphics, this laptop delivers exceptional speed, multitasking power, and immersive gaming performance.
Its 16-inch 2K display creates a sharp and fluid visual experience, turning every gaming session into a vibrant high-speed digital battleground.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!