| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | Wf0097nr |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | Intel Core i7-13700HX (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 16 cores, 24 threads) Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | Max 32GB |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal, QHD (2560 x 1440), 240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Sensors | IR thermal sensor |
| Audio & Video | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 HDMI 2.1; RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 25.94 x 2.35 cm |
| Weight | 2.35 KG |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | Wf0097nr |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | Intel Core i7-13700HX (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 16 cores, 24 threads) Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | Max 32GB |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal, QHD (2560 x 1440), 240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Sensors | IR thermal sensor |
| Audio & Video | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 HDMI 2.1; RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 25.94 x 2.35 cm |
| Weight | 2.35 KG |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN 16-wf0097nr is a high-end gaming laptop designed for serious gamers, creators, and professionals who want desktop-class performance in a portable form. Powered by the Intel Core i7-13700HX processor and NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB graphics, it delivers excellent FPS in AAA games, fast rendering for creative tasks, and smooth multitasking performance.
With 16GB RAM, a fast 1TB SSD, and a stunning 16.1″ QHD 240Hz display, this machine is built for ultra-smooth gaming, sharp visuals, and responsive performance in every scenario.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!