| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | – |
| Series | HP Omen |
| Sub Series | Omen 16 |
| Color | Shadow Black |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 275HX (up to 5.4 GHz, 36 MB L3 cache, 24 cores, 24 threads) |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MHz RAM |
| Memory Slot | Max 64GB, 2 Slots |
| Storage | 1 TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD (Upgradable) |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (16 GB DDR7) |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), OLED, 240 Hz, 0.2 ms response time, UWVA, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera |
| Operation System | Windows 11 |
| Sensors | – |
| Audio & Video | Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, per-key RGB backlit, ceramic white keyboard with numeric keypad and NKRO Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45 |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer, 280 W AC power adapter |
| Dimensions (W x D x H) | 14.04 x 10.59 x 0.9 in (front); 14.04 x 10.59 x 0.98 in (rear) |
| Weight | 5.92 lb |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | – |
| Series | HP Omen |
| Sub Series | Omen 16 |
| Color | Shadow Black |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 275HX (up to 5.4 GHz, 36 MB L3 cache, 24 cores, 24 threads) |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MHz RAM |
| Memory Slot | Max 64GB, 2 Slots |
| Storage | 1 TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD (Upgradable) |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (16 GB DDR7) |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), OLED, 240 Hz, 0.2 ms response time, UWVA, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera |
| Operation System | Windows 11 |
| Sensors | – |
| Audio & Video | Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, per-key RGB backlit, ceramic white keyboard with numeric keypad and NKRO Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45 |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer, 280 W AC power adapter |
| Dimensions (W x D x H) | 14.04 x 10.59 x 0.9 in (front); 14.04 x 10.59 x 0.98 in (rear) |
| Weight | 5.92 lb |
| Warranty | 2 Years |
The HP OMEN 16 Intel Core Ultra 9 275HX RTX 5080 is an ultra-premium flagship gaming laptop engineered for elite gamers, professional creators, streamers, and power users who demand uncompromising performance. Equipped with the cutting-edge Intel Core Ultra 9 275HX processor and NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB graphics, this powerhouse is built to dominate modern AAA gaming, competitive esports, AI-assisted workflows, 3D rendering, and heavy multitasking.
With 16GB RAM, a blazing-fast 1TB SSD, and a stunning 16-inch WQXGA 240Hz display, the OMEN 16 delivers a cinematic gaming experience where every frame glides like a blade through neon fog.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!