| Brand | HP |
| Model | HP 14-Ep0040TU |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | Ep0040TU |
| Series | HP |
| Sub Series | HP 14 |
| Color | Natural Silver |
| CPU / Processor | Intel Core i7-1355U Processor |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (2 x 4 GB) |
| Storage | 1 TB PCIe NVMe SSD |
| Graphic Card | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC Display |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Dual speakers |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate); |
| Keyboard Feature | Backlit |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; HDMI 1.4b; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 32.37 x 21.5 x 1.79 (front) – 3.25 (rear) cm |
| Weight | 1.4kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP 14-Ep0040TU |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | Ep0040TU |
| Series | HP |
| Sub Series | HP 14 |
| Color | Natural Silver |
| CPU / Processor | Intel Core i7-1355U Processor |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (2 x 4 GB) |
| Storage | 1 TB PCIe NVMe SSD |
| Graphic Card | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC Display |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Dual speakers |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate); |
| Keyboard Feature | Backlit |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; HDMI 1.4b; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 32.37 x 21.5 x 1.79 (front) – 3.25 (rear) cm |
| Weight | 1.4kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP 14-ep0040TU is a slim and reliable everyday performance laptop designed for students, office users, freelancers, and professionals who need smooth multitasking and fast storage in a portable form factor. Powered by the Intel Core i7-1355U processor, paired with 16GB RAM and a spacious 1TB SSD, it delivers strong everyday performance, fast responsiveness, and efficient workflow handling for both work and study.
Its 14-inch Full HD display, lightweight design, and modern hardware make it a practical choice for productivity, browsing, office applications, and multimedia use.
The 13th Gen Intel Core processor delivers:
This high-capacity configuration ensures:
The display provides:
Includes:
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!