| Brand | Asus |
| Model | ASUS Vivobook 17 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | A1704VA |
| Series | Asus Vivobook |
| Sub Series | Vivobook 17 |
| Color | Quite Blue |
| CPU / Processor | Intel Core 7-150U Processor 5.4 GHz (10 Cores, 12 Threads, 12MB Cache) |
| Memory | 16GB DDR4 on board RAM |
| Storage | 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Graphics Card | Intel Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 17.3-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, IPS-level Panel, LED Backlit, 60Hz refresh rate, 250nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, Non-touch screen, (Screen-to-body ratio)86% Display |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Optical Drive | – |
| Audio & Video | SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone with Cortana support |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth 5.2 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, 1.4mm Key-travel, Precision touchpad |
| Sensors | FingerPrint |
| Interface | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack DC-in |
| Battery / Power Supply | 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Dimensions | (W x D x H) 39.93 x 25.43 x 1.99 ~ 1.99 cm |
| Weight | 2.1 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Asus |
| Model | ASUS Vivobook 17 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | A1704VA |
| Series | Asus Vivobook |
| Sub Series | Vivobook 17 |
| Color | Quite Blue |
| CPU / Processor | Intel Core 7-150U Processor 5.4 GHz (10 Cores, 12 Threads, 12MB Cache) |
| Memory | 16GB DDR4 on board RAM |
| Storage | 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Graphics Card | Intel Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 17.3-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, IPS-level Panel, LED Backlit, 60Hz refresh rate, 250nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, Non-touch screen, (Screen-to-body ratio)86% Display |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Optical Drive | – |
| Audio & Video | SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone with Cortana support |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth 5.2 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, 1.4mm Key-travel, Precision touchpad |
| Sensors | FingerPrint |
| Interface | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack DC-in |
| Battery / Power Supply | 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Dimensions | (W x D x H) 39.93 x 25.43 x 1.99 ~ 1.99 cm |
| Weight | 2.1 kg |
| Warranty | 2 Years |
Asus VivoBook 17 A1704VA Intel Core 7-150U 16GB RAM 1TB SSD 17.3″ FHD 60Hz Touch Laptop See the latest price in Bangladesh, full specs, features and deals.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!