| Brand | ASUS |
| Model | ASUS TUF Gaming A14 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | FA401UV |
| Series | TUF Gaming |
| Sub Series | ASUS TUF A14 |
| CPU / Processor | AMD Ryzen 7 8845HS Processor 3.8GHz (24MB Cache, up to 5.1 GHz, 8 cores, 16 Threads); AMD Ryzen AI up to 38 TOPs |
| Memory | 32GB (16GB*2) LPDDR5X 7500 on board RAM 16GB (8GB*2) LPDDR5X 7500 on board RAM |
| Memory Slot | Max 32GB, 2 Slots Max 16GB, 2 Slots |
| Storage | 2TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Storage Capability | — |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU 8GB GDDR6 Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 14-inch, 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio, IPS-level, Anti-glare display, sRGB:100.00%, Refresh Rate:165Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus Display |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | 2-speaker system Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification (for headphone) Support Microsoft Cortana near field/far field Built-in array microphone |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard Single Light Touchpad With Copilot key *Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. Timing of availability varies by device and market. Learn more: https://www.microsoft.com/en-us/windows/copilot-ai-features?r=1#faq |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort 1x Type C USB 4 support DisplayPort / power delivery Card reader (microSD) (UHS-II) |
| Battery / Power Supply | 73WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Dimensions | (W x D x H) 31.1 x 22.7 x 1.69 ~ 1.99 cm (12.24″ x 8.94″ x 0.67″ ~ 0.78″) |
| Weight | 1.46 Kg (3.22 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | ASUS |
| Model | ASUS TUF Gaming A14 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | FA401UV |
| Series | TUF Gaming |
| Sub Series | ASUS TUF A14 |
| CPU / Processor | AMD Ryzen 7 8845HS Processor 3.8GHz (24MB Cache, up to 5.1 GHz, 8 cores, 16 Threads); AMD Ryzen AI up to 38 TOPs |
| Memory | 32GB (16GB*2) LPDDR5X 7500 on board RAM 16GB (8GB*2) LPDDR5X 7500 on board RAM |
| Memory Slot | Max 32GB, 2 Slots Max 16GB, 2 Slots |
| Storage | 2TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Storage Capability | — |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU 8GB GDDR6 Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 14-inch, 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio, IPS-level, Anti-glare display, sRGB:100.00%, Refresh Rate:165Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus Display |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | 2-speaker system Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification (for headphone) Support Microsoft Cortana near field/far field Built-in array microphone |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard Single Light Touchpad With Copilot key *Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. Timing of availability varies by device and market. Learn more: https://www.microsoft.com/en-us/windows/copilot-ai-features?r=1#faq |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort 1x Type C USB 4 support DisplayPort / power delivery Card reader (microSD) (UHS-II) |
| Battery / Power Supply | 73WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Dimensions | (W x D x H) 31.1 x 22.7 x 1.69 ~ 1.99 cm (12.24″ x 8.94″ x 0.67″ ~ 0.78″) |
| Weight | 1.46 Kg (3.22 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
The ASUS TUF Gaming A14 FA401UV is a compact and powerful gaming laptop designed for gamers, students, and creators who want strong performance in a portable 14-inch form factor. Powered by the AMD Ryzen 7 8845HS processor and NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB graphics, this laptop delivers smooth AAA gaming, fast rendering, and efficient multitasking performance.
With 16GB DDR5 RAM, ultra-fast 2TB NVMe SSD storage, and a sharp 14-inch high-refresh-rate WQXGA display, it offers excellent visuals, fast responsiveness, and stable performance for gaming, editing, and productivity tasks.
A high-performance 8-core processor designed for gaming, multitasking, and productivity. It delivers fast speed, efficient power usage, and strong performance for modern AAA games and heavy workloads.
Powerful next-generation GPU with ray tracing and DLSS AI technology, ensuring smooth high-FPS gaming and fast creative performance for video editing, rendering, and AI workloads.
High-speed DDR5 memory ensures smooth multitasking, fast application switching, and stable performance even during heavy gaming and productivity usage.
Ultra-fast and large storage solution that provides instant booting, rapid game loading, and smooth handling of large files and projects.
High-resolution compact display with ultra-smooth refresh rate, sharp visuals, and vibrant color accuracy, perfect for gaming and content creation.
Efficient thermal design ensures stable CPU and GPU performance during long gaming sessions and heavy workloads without overheating.
Built with military-standard toughness for long-lasting durability and reliable performance in daily use and travel.
USB Type-C, HDMI, Wi-Fi 6E/7 support, Bluetooth, and multiple high-speed ports for modern gaming and productivity setups.
Latest Windows operating system optimized for gaming, productivity, and modern software compatibility.
• 100% genuine ASUS laptops
• Warranty support
• Best competitive pricing
• Fast delivery nationwide
• Reliable after-sales service
• Expert support for gamers and creators
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!