| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Strix SCAR 18 |
| Model Number | G835LX |
| Series | Asus ROG Strix |
| Sub Series | Rog Strix |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 Processor 275HX 2.7 GHz (36MB Cache, up to 5.4 GHz, 24 cores, 24 Threads); Intel® AI Boost NPU up to 13TOPS |
| Memory | 16GB DDR5-5600 SO-DIMM, the memory speed of the systems varies by CPU SPEC x 2 Max Capacity:64GB Support dual-channel memory |
| Storage | 2TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU ROG Boost: 1647MHz* at 175W (1597MHz Boost Clock+50MHz OC, 150W+25W Dynamic Boost) 24GB GDDR7 |
| Display Screen / Design / Resolution | 18-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 240Hz 16:10 aspect ratio Anti-glare display DCI-P3:100% Pantone Validated Support Dolby Vision HDR :Yes |
| Operating System | – |
| Audio | Smart Amp Technology Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification (for headphones) Built-in array microphone 4-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Device Lighting | Aura Sync Light Bar Aura Sync logo AniMe Matrix™ |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2+Bluetooth® 5.4 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB Touchpad With Copilot key |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x 2.5G LAN port 2x Thunderbolt™ 5 with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 120Gbps) |
| Battery / Power Supply | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Rectangle Conn 380W AC Adapter Output: 20V DC 19A 380W Input: 100-240V AC 50/60Hz universal |
| Dimensions(W x D x H) | 39.9 x 29.8 x 2.35 ~ 3.20 cm (15.71″ x 11.73″ x 0.93″ ~ 1.26″) |
| Weight | 3.30 Kg (7.28 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Strix SCAR 18 |
| Model Number | G835LX |
| Series | Asus ROG Strix |
| Sub Series | Rog Strix |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 Processor 275HX 2.7 GHz (36MB Cache, up to 5.4 GHz, 24 cores, 24 Threads); Intel® AI Boost NPU up to 13TOPS |
| Memory | 16GB DDR5-5600 SO-DIMM, the memory speed of the systems varies by CPU SPEC x 2 Max Capacity:64GB Support dual-channel memory |
| Storage | 2TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU ROG Boost: 1647MHz* at 175W (1597MHz Boost Clock+50MHz OC, 150W+25W Dynamic Boost) 24GB GDDR7 |
| Display Screen / Design / Resolution | 18-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 240Hz 16:10 aspect ratio Anti-glare display DCI-P3:100% Pantone Validated Support Dolby Vision HDR :Yes |
| Operating System | – |
| Audio | Smart Amp Technology Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification (for headphones) Built-in array microphone 4-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Device Lighting | Aura Sync Light Bar Aura Sync logo AniMe Matrix™ |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2+Bluetooth® 5.4 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB Touchpad With Copilot key |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x 2.5G LAN port 2x Thunderbolt™ 5 with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 120Gbps) |
| Battery / Power Supply | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Rectangle Conn 380W AC Adapter Output: 20V DC 19A 380W Input: 100-240V AC 50/60Hz universal |
| Dimensions(W x D x H) | 39.9 x 29.8 x 2.35 ~ 3.20 cm (15.71″ x 11.73″ x 0.93″ ~ 1.26″) |
| Weight | 3.30 Kg (7.28 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
Asus ROG Strix SCAR 18 G835LX Intel Core Ultra 9 275HX RTX5090 16GB 16GB RAM 2TB SSD Gaming Laptop See the latest price in Bangladesh, full specs, features and deals.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!