| Brand | Acer |
| Model | Acer Predator Helios NEO 16S AI |
| Model Number | 16S-71-984U |
| Series | Predator Helios |
| Sub Series | Helios NEO |
| CPU / Processor | Intel Core Ultra 9 275HX Processor Up to 5.4GHz ( 24 Core, 24 Thread, 36 Mb Cache ) |
| Memory | 64GB DDR5 SDRAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 1TB PCI Express NVMe 4.0 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX™ 5070 Ti 12GB DDR7 GPU |
| Display Screen / Design / Resolution | 16-inch (2560 x 1600) OLED, 240Hz refresh, 16:10 Aspect ratio, CineCrystal (Glare), Nvidia G-Sync Display |
| Camera | FHD IR Webcam |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Optical Drive | – |
| Audio & Video | DTS® X: Ultra, Speaker x 6 |
| Network / Connectivity Technology | IEEE 802.11ax Killer Wi-Fi 6E AX1675i Bluetooth 5.4 or above |
| Keyboard Feature | RGB 4-Zone Backlight Keyboard |
| Interface | HDMI: Yes Number of HDMI Outputs: 1 Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 1 Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 2 Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 2 Total Number of USB Ports: 5 Network (RJ-45): Yes |
| Battery / Power Supply | 76Whr 230 watts Adapter |
| Dimensions (H x W x D) | 19.97 x 356.8 x 275.5 mm |
| Weight | 2.30 Kg |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Acer |
| Model | Acer Predator Helios NEO 16S AI |
| Model Number | 16S-71-984U |
| Series | Predator Helios |
| Sub Series | Helios NEO |
| CPU / Processor | Intel Core Ultra 9 275HX Processor Up to 5.4GHz ( 24 Core, 24 Thread, 36 Mb Cache ) |
| Memory | 64GB DDR5 SDRAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 1TB PCI Express NVMe 4.0 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX™ 5070 Ti 12GB DDR7 GPU |
| Display Screen / Design / Resolution | 16-inch (2560 x 1600) OLED, 240Hz refresh, 16:10 Aspect ratio, CineCrystal (Glare), Nvidia G-Sync Display |
| Camera | FHD IR Webcam |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Optical Drive | – |
| Audio & Video | DTS® X: Ultra, Speaker x 6 |
| Network / Connectivity Technology | IEEE 802.11ax Killer Wi-Fi 6E AX1675i Bluetooth 5.4 or above |
| Keyboard Feature | RGB 4-Zone Backlight Keyboard |
| Interface | HDMI: Yes Number of HDMI Outputs: 1 Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 1 Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 2 Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 2 Total Number of USB Ports: 5 Network (RJ-45): Yes |
| Battery / Power Supply | 76Whr 230 watts Adapter |
| Dimensions (H x W x D) | 19.97 x 356.8 x 275.5 mm |
| Weight | 2.30 Kg |
| Warranty | 2 Years |
Acer Predator Helios NEO 16S AI Intel Core Ultra 9 275HX RTX 5070 12GB 64GB RAM 1TB SSD Gaming Laptop See the latest price in Bangladesh, full specs, features and deals.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!