| Brand | HP |
| Model | HP OMEN MAX 16 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | ah0144TX |
| Series | HP OMEN |
| Sub Series | OMEN MAX 16 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255HX Processor |
| Memory | 32GB DDR5-5600 MHz Ram (2 x 16 GB) |
| Storage | 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX™ 5060 Generation Laptop 8 GB GDDR6 dedicated Graphics |
| Display | 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), OLED, 48-240 Hz, 0.2 ms response time, UWVA, edge-to-edge glass, micro-edge, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | |
| Audio & Microphone | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Connectivity | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card HP Extended Range Wireless LAN |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Ports / Interfaces | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge); 1 headphone/microphone combo; 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45 |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer, 280 W AC power adapter |
| Dimensions (W x D x H) | (W x D x H) 35.65 x 26.9 x 2.29 cm (front); 35.65 x 26.9 x 2.45 cm (rear) |
| Weight | 2.49 kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP OMEN MAX 16 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | ah0144TX |
| Series | HP OMEN |
| Sub Series | OMEN MAX 16 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255HX Processor |
| Memory | 32GB DDR5-5600 MHz Ram (2 x 16 GB) |
| Storage | 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX™ 5060 Generation Laptop 8 GB GDDR6 dedicated Graphics |
| Display | 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), OLED, 48-240 Hz, 0.2 ms response time, UWVA, edge-to-edge glass, micro-edge, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | |
| Audio & Microphone | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Connectivity | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card HP Extended Range Wireless LAN |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Ports / Interfaces | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge); 1 headphone/microphone combo; 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45 |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer, 280 W AC power adapter |
| Dimensions (W x D x H) | (W x D x H) 35.65 x 26.9 x 2.29 cm (front); 35.65 x 26.9 x 2.45 cm (rear) |
| Weight | 2.49 kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN MAX 16 Intel Core Ultra 7 255HX RTX 5060 Gaming Laptop is a premium next-generation gaming machine designed for gamers, streamers, and creators who need powerful AI-enhanced performance with modern RTX graphics capability. Powered by the Intel Core Ultra 7 255HX processor and NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB graphics, this laptop delivers fast gaming performance, advanced multitasking, and smooth creative workflow handling.
Its 16-inch WQXGA (2560×1600) display delivers ultra-sharp visuals with immersive detail, turning every gaming session into a vivid high-speed experience
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!