| Brand | HP |
| Model | HP Victus Gaming 16 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | R0044TX |
| Series | Victus |
| Sub Series | HP Victus |
| CPU / Processor | 13th Gen Intel Core i5-13500HX Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | 2 Slots, Upgradable to 32GB |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, 1-zone RGB backlit, keyboard with numeric keypad |
| Sensors | NO FingerPrint |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; HDMI 2.1; RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 25.94 x 2.29 cm |
| Weight | 2.31kg |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | HP |
| Model | HP Victus Gaming 16 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | R0044TX |
| Series | Victus |
| Sub Series | HP Victus |
| CPU / Processor | 13th Gen Intel Core i5-13500HX Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | 2 Slots, Upgradable to 32GB |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, 1-zone RGB backlit, keyboard with numeric keypad |
| Sensors | NO FingerPrint |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; HDMI 2.1; RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 25.94 x 2.29 cm |
| Weight | 2.31kg |
| Warranty | 2 Years |
The HP Victus 16 (i5-13500HX + RTX 4050) is a powerful mid-to-high performance gaming laptop designed for gamers, creators, and heavy multitaskers who need strong processing power and modern GPU performance. With the Intel Core i5-13500HX processor and NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB graphics, it delivers smooth AAA gaming, fast rendering, and efficient multitasking for gaming, streaming, editing, and productivity.
Its 16.1-inch Full HD 144Hz display ensures smooth visuals, reduced lag, and an immersive gaming experience.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!