| Brand | HP |
| Model | HP OMEN Gaming Laptop 16z |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | 16z |
| Series | HP Omen |
| Sub Series | Omen |
| Color | Shadow Black Ceramic White |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ AI 7 350 (up to 5.0 GHz, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) Processor |
| Memory | 16GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) RAM Alternate Options 32GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 16 GB) RAM |
| Storage | 512GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD Alternate Options 1TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (8 GB) Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB Display Alternate Options 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB Display 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 60-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | |
| Audio & Video | – |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card Alternate Options MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, 1-zone backlit, shadow black keyboard with numeric keypad Alternate Options Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad Full-size, 1-zone backlit, ceramic white keyboard with numeric keypad Full-size, 4-zone RGB backlit, ceramic white keyboard with numeric keypad |
| Interface | – |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Weight | 2.44 KG |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP OMEN Gaming Laptop 16z |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | 16z |
| Series | HP Omen |
| Sub Series | Omen |
| Color | Shadow Black Ceramic White |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ AI 7 350 (up to 5.0 GHz, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) Processor |
| Memory | 16GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) RAM Alternate Options 32GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 16 GB) RAM |
| Storage | 512GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD Alternate Options 1TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (8 GB) Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB Display Alternate Options 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB Display 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 60-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | |
| Audio & Video | – |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card Alternate Options MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, 1-zone backlit, shadow black keyboard with numeric keypad Alternate Options Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad Full-size, 1-zone backlit, ceramic white keyboard with numeric keypad Full-size, 4-zone RGB backlit, ceramic white keyboard with numeric keypad |
| Interface | – |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Weight | 2.44 KG |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN 16z AMD Ryzen AI 7 350 RTX 5070 is a premium next-generation gaming laptop designed for gamers, streamers, and creators who want powerful AI-enhanced performance with cutting-edge graphics capability. Equipped with the AMD Ryzen AI 7 350 processor and NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB graphics, this laptop delivers smooth AAA gaming, advanced multitasking, and creator-focused performance in a sleek OMEN chassis.
Its 16-inch 2K 144Hz display creates a fluid and immersive gaming experience, while the advanced thermal system keeps performance stable during long gaming sessions.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!