| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Model Number | N0037AX |
| Series | HP Omen |
| Sub Series | Omen 16 |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 6800H Processor Up to 4.7 GHz ( 8 Cores, 16 Threads, 16MB L3 Cache ) |
| Memory | 16GB DDR5-4800 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | Max 32GB |
| Storage | 1TB PCIe® NVMe™ TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal, QHD (2560 x 1440), 165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.2 combo (Supporting Gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, mica silver keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45; AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 24.8 x 2.3 cm |
| Weight | 2.35 KG |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Model Number | N0037AX |
| Series | HP Omen |
| Sub Series | Omen 16 |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 6800H Processor Up to 4.7 GHz ( 8 Cores, 16 Threads, 16MB L3 Cache ) |
| Memory | 16GB DDR5-4800 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | Max 32GB |
| Storage | 1TB PCIe® NVMe™ TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal, QHD (2560 x 1440), 165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.2 combo (Supporting Gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, mica silver keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45; AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 24.8 x 2.3 cm |
| Weight | 2.35 KG |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN 16-N0037AX is a powerful gaming laptop built for smooth AAA gaming, competitive esports, and content creation. Powered by the AMD Ryzen 7 6800H processor and NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB graphics, it delivers strong performance for gaming, multitasking, and creative workloads.
With 16GB RAM, a fast 1TB SSD, and a sharp 16.1″ QHD 165Hz display, this laptop offers a balanced experience of performance, visuals, and responsiveness for gamers and professionals alike.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!