| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | – |
| Series | HP Omen |
| Sub Series | Omen 16 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 285H (up to 5.4 GHz, 24 MB L3 cache, 16 cores, 16 threads) Processor |
| Memory | 16GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) RAM Alternate Options 32GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 16 GB) RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD Alternate Options 1TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (8 GB) Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB Display Alternate Options 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB Display 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 60-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | |
| Sensors | – |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card Alternate Options Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, shadow black keyboard with numeric keypad Alternate Options Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad |
| Interface | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions (W x D x H) | 14.07 x 10.59 x 0.78 in (front); 14.07 x 10.59 x 0.89 in (rear) |
| Weight | 5.35 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | – |
| Series | HP Omen |
| Sub Series | Omen 16 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 285H (up to 5.4 GHz, 24 MB L3 cache, 16 cores, 16 threads) Processor |
| Memory | 16GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) RAM Alternate Options 32GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 16 GB) RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD Alternate Options 1TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (8 GB) Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB Display Alternate Options 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB Display 16″ diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 60-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | |
| Sensors | – |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card Alternate Options Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, shadow black keyboard with numeric keypad Alternate Options Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad |
| Interface | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions (W x D x H) | 14.07 x 10.59 x 0.78 in (front); 14.07 x 10.59 x 0.89 in (rear) |
| Weight | 5.35 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN 16 Slim with Intel Core Ultra 9 275HX and RTX 5070 is an upcoming ultra-premium gaming laptop configuration that sits in the flagship-performance slim gaming category. This specific variant is not commonly available in retail listings yet, but based on the OMEN 16 Slim platform and similar RTX 5070 + Ultra 9 configurations, it represents one of the highest-performance thin gaming laptops in HP’s lineup.
It is designed for elite gamers, streamers, and creators who want desktop-level power in a more portable chassis.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!