| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | Xf0029AX |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | AMD Ryzen 7 7840HS Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | Max 32GB |
| Storage | 1TB (2x 512 GB) PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU(6 GB) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal, QHD (2560 x 1440), 240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6E (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) Modern Standby (Connected); HP Extended Range Wireless LAN |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4a, HP Sleep and Charge); 1 HDMI 2.1; RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 25.94 x 2.35 cm |
| Weight | 2.37 KG |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | Xf0029AX |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | AMD Ryzen 7 7840HS Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | Max 32GB |
| Storage | 1TB (2x 512 GB) PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU(6 GB) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal, QHD (2560 x 1440), 240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6E (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) Modern Standby (Connected); HP Extended Range Wireless LAN |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4a, HP Sleep and Charge); 1 HDMI 2.1; RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 25.94 x 2.35 cm |
| Weight | 2.37 KG |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN 16-Xf0029AX is a powerful high-end gaming laptop designed for gamers, content creators, and professionals who need strong performance, fast graphics, and a premium display experience. Powered by the AMD Ryzen 7 7840HS processor and NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB GPU, this laptop delivers smooth AAA gaming, high FPS esports performance, and efficient creative workloads like video editing and 3D rendering.
With a 16.1-inch QHD 240Hz display, fast DDR5 memory, and high-speed SSD storage, it offers a premium balance of speed, visuals, and responsiveness for demanding users in Bangladesh.
The powerful Ryzen 7 processor delivers:
The RTX 4060 GPU provides:
This configuration ensures:
The premium display offers:
Designed for performance stability:
Includes:
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!