| Brand | HP |
| Model | HP ENVY x360 |
| Release date | 2024 |
| Model Number | |
| Model Name | Envy x360 |
| Series | Envy |
| Color | Mineral silver |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155U (up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads) Processor |
| Memory | 16GB LPDDR5-6400 MT/s (onboard) RAM |
| Storage | 1TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | Integrated: Intel® Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6″ diagonal, FHD (1920 x 1080), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, 400 nits, low power, 100% sRGB Display |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | – |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, moonstone grey keyboard |
| Sensors | Accelerometer; eCompass; Gyroscope; IR thermal sensor |
| Interface | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 55 Wh Li-ion polymer 65 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | 14.07 x 8.99 x 0.72 in |
| Weight | 4.14 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP ENVY x360 |
| Release date | 2024 |
| Model Number | |
| Model Name | Envy x360 |
| Series | Envy |
| Color | Mineral silver |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155U (up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads) Processor |
| Memory | 16GB LPDDR5-6400 MT/s (onboard) RAM |
| Storage | 1TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | Integrated: Intel® Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6″ diagonal, FHD (1920 x 1080), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, 400 nits, low power, 100% sRGB Display |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | – |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, moonstone grey keyboard |
| Sensors | Accelerometer; eCompass; Gyroscope; IR thermal sensor |
| Interface | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 55 Wh Li-ion polymer 65 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | 14.07 x 8.99 x 0.72 in |
| Weight | 4.14 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Envy x360 15 with Intel Core Ultra 7 155U is a premium 2-in-1 convertible laptop designed for users who want strong performance, touchscreen flexibility, and a sleek portable design. With 16GB RAM and a fast 1TB SSD, it delivers smooth multitasking, fast boot times, and reliable performance for productivity, study, creative work, and everyday use.
Its 15.6-inch Full HD touchscreen with 360° hinge makes it usable in laptop, tablet, tent, and stand modes, making it highly versatile for work and entertainment.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!