| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion x360 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | 14-ek1152TU |
| Series | Pavilion |
| Sub Series | Pavilion x360 |
| Color | Pink |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i5-1335u Processor (up to 5.0 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads) |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 MT/s (onboard) RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | Integrated: Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 35.6 cm (14) diagonal, FHD (1920 x 1080), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, low power, 45% NTSC Display |
| Camera | HP True Vision 5MP camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | Windows 11 |
| Security | Fingerprint reader |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, pale rose gold keyboard |
| Interface | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 43 Wh Li-ion polymer 65 W Smart AC power adapter |
| Dimensions (W x D x H) | 32.2 x 21 x 1.89 cm (front); 32.2 x 21 x 1.99 cm (rear) |
| Weight | 1.51 Kg |
| Warranty | 2 Years Manufacturer’s Limited Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion x360 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | 14-ek1152TU |
| Series | Pavilion |
| Sub Series | Pavilion x360 |
| Color | Pink |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i5-1335u Processor (up to 5.0 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads) |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 MT/s (onboard) RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | Integrated: Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 35.6 cm (14) diagonal, FHD (1920 x 1080), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, low power, 45% NTSC Display |
| Camera | HP True Vision 5MP camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | Windows 11 |
| Security | Fingerprint reader |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, pale rose gold keyboard |
| Interface | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 43 Wh Li-ion polymer 65 W Smart AC power adapter |
| Dimensions (W x D x H) | 32.2 x 21 x 1.89 cm (front); 32.2 x 21 x 1.99 cm (rear) |
| Weight | 1.51 Kg |
| Warranty | 2 Years Manufacturer’s Limited Warranty |
The HP Pavilion x360 Intel Core i5-1335U Touch Laptop is a stylish and versatile convertible laptop designed for students, professionals, and multitaskers who want flexibility with smooth everyday performance. Powered by the Intel Core i5-1335U processor, this laptop delivers efficient multitasking, responsive productivity, and reliable computing performance for office work, study, streaming, and entertainment.
Its 14-inch Full HD touchscreen combined with a 360° hinge design allows seamless switching between laptop, tablet, tent, and presentation modes for a more interactive and flexible user experience.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!