| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion Plus 14 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | Ew1013TU |
| Series | HP Pavilion |
| Sub Series | Pavilion Plus |
| Color | Natural silver Moonlight blue Tranquil pink |
| CPU / Processor | Intel Core Ultra 5 125H Processor |
| Memory | 16 GB LPDDR5x-6400 MHz RAM (onboard) |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphic Card | Intel Arc Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ 2.8K (2880 x 1800), OLED, 48-120 Hz, UWVA, micro-edge, BrightView, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 Display |
| Camera | HP Wide Vision 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, keyboard |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; HDMI-out 2.1; Headphone/microphone combo; 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge); 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge) 10 |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 68 Wh Li-ion polymer, 100 W USB Type-C power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 31.4 x 22.7 x 1.75 cm |
| Weight | 1.44kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion Plus 14 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | Ew1013TU |
| Series | HP Pavilion |
| Sub Series | Pavilion Plus |
| Color | Natural silver Moonlight blue Tranquil pink |
| CPU / Processor | Intel Core Ultra 5 125H Processor |
| Memory | 16 GB LPDDR5x-6400 MHz RAM (onboard) |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphic Card | Intel Arc Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ 2.8K (2880 x 1800), OLED, 48-120 Hz, UWVA, micro-edge, BrightView, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 Display |
| Camera | HP Wide Vision 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, keyboard |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; HDMI-out 2.1; Headphone/microphone combo; 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge); 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge) 10 |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 68 Wh Li-ion polymer, 100 W USB Type-C power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 31.4 x 22.7 x 1.75 cm |
| Weight | 1.44kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Pavilion Plus 14-Ew1013TU is a premium ultrabook designed for students, professionals, and creators who want strong next-gen performance with a stunning display. Powered by the Intel Core Ultra 5 125H processor, this laptop delivers fast multitasking, AI-enhanced productivity, and smooth everyday performance for office work, browsing, streaming, and light creative tasks.
Its beautiful 14-inch 2.8K OLED display (2880×1800) offers ultra-sharp visuals, deep blacks, and vibrant colors, making everything from movies to design work feel more immersive and premium
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!