AMD Ryzen™ 7 8840U Processor Up to 5.1 GHz ( 8 Core, 16 Thread, 16 Mb Cache )
| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion Aero 13 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | bg0037AU |
| Series | Pavilion |
| Sub Series | Pavilion Aero |
| Color | Natural Silver Sky Blue |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 8840U Processor Up to 5.1 GHz ( 8 Core, 16 Thread, 16 Mb Cache ) |
| Memory | 16 GB LPDDR5x-6400 MHz RAM (onboard) |
| Memory Slot | NA |
| Storage | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | AMD Radeon™ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 13.3″, WQXGA (2560 x 1600), IPS, micro-edge, anti-glare, 400 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, soft grey keyboard |
| Interface | 2 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 43 Wh Li-ion polymer, 65 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 29.73 x 21.12 x 1.65 cm (front) (W x D x H) 29.73 x 21.12 x 1.74 cm (rear) |
| Weight | 1 KG |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion Aero 13 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | bg0037AU |
| Series | Pavilion |
| Sub Series | Pavilion Aero |
| Color | Natural Silver Sky Blue |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 8840U Processor Up to 5.1 GHz ( 8 Core, 16 Thread, 16 Mb Cache ) |
| Memory | 16 GB LPDDR5x-6400 MHz RAM (onboard) |
| Memory Slot | NA |
| Storage | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | AMD Radeon™ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 13.3″, WQXGA (2560 x 1600), IPS, micro-edge, anti-glare, 400 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, soft grey keyboard |
| Interface | 2 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 43 Wh Li-ion polymer, 65 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 29.73 x 21.12 x 1.65 cm (front) (W x D x H) 29.73 x 21.12 x 1.74 cm (rear) |
| Weight | 1 KG |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Pavilion Aero 13-bg0037AU is a premium ultra-lightweight laptop designed for professionals, students, travelers, and multitaskers who want powerful performance in a compact and portable form factor. Powered by the AMD Ryzen 7 8840U processor, this laptop delivers fast multitasking performance, efficient productivity, and smooth everyday computing for work, study, and entertainment.
Its stunning 13.3-inch WQXGA display offers ultra-sharp visuals with vibrant clarity, creating an immersive viewing experience while maintaining an incredibly lightweight design.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!