| Brand | HP |
| Model | HP OMEN Gaming Laptop 17 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | – |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 8845HS (up to 5.1 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads Processor |
| Memory | 16GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8 GB) RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ Performance M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 Laptop GPU 8 GB GDDR6 dedicated Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 17.3″ diagonal, QHD (2560 x 1440), 48-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | |
| Audio & Video | HyperX; Dual speakers; DTS:X® Ultra; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Keyboard Feature | Full-size, 1-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad |
| Interface | 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 AC smart pin; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer 230 W AC power adapter |
| Dimensions | 15.65 x 10.94 x 1.08 in (front); 15.65 x 10.94 x 1.18 in (rear) |
| Weight | 6.51 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP OMEN Gaming Laptop 17 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | – |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 8845HS (up to 5.1 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads Processor |
| Memory | 16GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8 GB) RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ Performance M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 Laptop GPU 8 GB GDDR6 dedicated Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 17.3″ diagonal, QHD (2560 x 1440), 48-240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | |
| Audio & Video | HyperX; Dual speakers; DTS:X® Ultra; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Keyboard Feature | Full-size, 1-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad |
| Interface | 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 AC smart pin; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer 230 W AC power adapter |
| Dimensions | 15.65 x 10.94 x 1.08 in (front); 15.65 x 10.94 x 1.18 in (rear) |
| Weight | 6.51 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN 17 AMD Ryzen 7 8845HS RTX 4070 Gaming Laptop is a premium large-screen gaming machine designed for competitive gamers, streamers, and creators who demand powerful performance with ultra-smooth visuals. Powered by the AMD Ryzen 7 8845HS processor and NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB graphics, this laptop delivers exceptional gaming performance, fast multitasking, and creator-ready power for demanding workloads.
Its massive 17.3-inch QHD 240Hz display creates an immersive arena where gameplay feels incredibly fluid, detailed, and responsive 🎮⚡
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!